ADV
Kultura

XV Międzynarodowa Noc Muzeów w Tarnowie i regionie tarnowskim / 15 maja 2021 r.

W najbliższą sobotę, 15 maja 2021 r. Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza po raz piętnasty na Międzynarodową Noc Muzeów w Tarnowie i regionie tarnowskim. Już od godziny 15.00 otworzy swoje podwoje dla fanów sztuki i historii. Wydarzenie potrwa do godziny 22.00. W tym dniu wstęp do wszystkich obiektów biorących udział w wydarzeniu będzie bezpłatny. Na liście obiektów do zwiedzania jest również zamek w Dębnie.  

Międzynarodowa Noc Muzeów organizowana w Europie od 1997 roku (pierwsza edycja odbyła się w Berlinie) przyciąga prawdziwe tłumy mieszkańców. Nie inaczej jest w Tarnowie, gdzie rokrocznie notuje się kilka tysięcy fanów nocnego zwiedzania obiektów muzealnych.

– Niestety, z powodu pandemii COVID-19 jesteśmy zmuszeni wprowadzić ograniczenia w ilości zwiedzających. Obowiązywać będą obostrzenia sanitarne: ograniczony limit osób zwiedzających, obowiązkowe maseczki, dezynfekcja rąk, zachowany dystans – informują organizatorzy.

W tym roku Muzeum zaprasza do trzech lokalizacji:

  • Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej (tel. 14 6390865 wew. 101)

Oddział zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej „W kontuszu i przy szabli”, gdzie zwiedzający będą mieli okazję podziwiać:

    • kolekcję polskich oraz orientalnych militariów z XVII, XVIII oraz XIX w. (m.in. uzbrojenie ochronne ciężkozbrojnej jazdy polskiej oraz unikatowa kopia husarska, o długości prawie pięciu metrów czy rzędy końskie w typie wschodnim);
    • broń palną z XVII, XVIII i XIX w. używanej dla rekreacji – do polowań i sportu, ale także oręż służący do samoobrony i pojedynków;
    • ekspozycję porcelany pochodzącej z najstarszej europejskiej manufaktury porcelany w Miśni oraz wyrobów manufaktur w Berlinie i  na Wołyniu: z Korca, Baranówki i Horodnicy;
    • galerię portretu staropolskiego, z okresu od XVI do XVIII w. składającej się z zespołu portretów, jednego z najliczniejszych i najcenniejszych w Polsce;
    • dzieła sztuki złotniczej, naczyń srebrnych i srebrzonych, o charakterze funkcjonalno-użytkowym, z XVIII, XIX i początku XX w. ( m. in. złocony puchar zwany roztruchanem,  lichtarze, zróżnicowane rodzaje naczyń  i sztućców).

Zwiedzający będą wpuszczani według kolejności o pełnych godzinach w liczbie 10 osób z możliwością wyjścia na wieżę i podziwiania panoramy miasta za promocyjną cenę 5 zł.

  • Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, kamienice przy Rynku 20-21 (tel. 14 6390865 wew. 200)

Przyjdź i wyrusz z tarnowskim kataryniarzem w podróż po niezwykłej i barwnej historii naszego miasta. Zobacz szczątki mamuta, podziwiaj najcenniejsze dokumenty z królewskich kancelarii, sprawdź czym walczyli rycerze, odwiedź gospodę cechową. Poznaj najbardziej charakterystyczne zabytki miasta oraz biografie wybitnych tarnowian. Obcuj ze sztuką największych polskich twórców. Tylko tego jednego wieczoru, w jednym miejscu, dawno nie pokazywane malarskie skarby ze zbiorów tarnowskiego Muzeum – dzieła Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza i Stanisława Wyspiańskiego. Zapraszamy do zabytkowych kamienic przy tarnowskim Rynku 20-21. Jesteśmy otwarci w godzinach od 15.00 do 22.00. Wstęp o pełnych godzinach. Ostatnie wejście o godz. 21.00. Liczba miejsc ograniczona.

  • Muzeum Zamek w Dębnie (tel. 14 6658035)

Zwiedzających powitają pracownicy Muzeum, pod opieką których odbędzie się przejście przez zamkowe komnaty. Być może, po zmierzchu do zwiedzających dołączy Biała Dama…

Wstęp do zamku będzie się odbywał co pół godziny w grupach 6-8 osób.

Bartosz Chmielnik / Muzeum Tarnów

Podobne artykuły

Back to top button