ADV
Wiadomości

Brzesko. Nowy wizerunek Ogródka Jordanowskiego

Z dnia na dzień zmienia się wizerunek Ogródka Jordanowskiego w Brzesku, a wraz z tym wizerunkiem wzrasta również oferta dla przebywających tutaj dzieci, młodzieży i dorosłych. Już zostały zamontowane trampoliny, wkrótce pojawią się manipulacyjne zabawki dla najmłodszych, a w niedalekiej przyszłości wybudowana zostanie brukowana alejka, przy której umiejscowione będą zamgławiacze. Cały teren zostanie też objęty monitoringiem.

Każdy odwiedzający Ogród na pewno zwrócił uwagę na trzy trampoliny, z których chętnie korzystają młodsze dzieci. Urządzenia spełniają wszelkie normy, a zamontowane zostały z zachowaniem odległości gwarantujących bezpieczeństwo. Nie chodzi tu bynajmniej o epidemię koronawirusa, bardziej istotne jest to, aby zbyt bliska odległość nie doprowadziła do niepożądanej kontuzji któregoś z ich użytkowników. Koszt zakupu i montażu trampolin zamknął się kwotą 36,5 tysiąca złotych i został w całości pokryty z kasy miejskiej. Urząd Miejski wyasygnował także 5 tysięcy złotych na zakup tak zwanych manipulacyjnych zabawek, które nie tylko bawią, ale wyrabiają też u dzieci refleks i poprawiają ich ogólną sprawność. Przede wszystkim jednak są w pełni bezpieczne. Zabawki zostały już zamówione, w najbliższych dniach trafią do Brzeska, po czym zostaną ustawione w Ogrodzie. Niezależnie od tego mają być wytyczone miejsca do kiedyś popularnych, dziś nieco zapomnianych gier – w klasy, w gumę.  W zamyśle Ogród Jordanowski ma być miejscem integrującym całe rodziny. Już wcześniej dotychczas zainstalowane tutaj urządzenia zostały odnowione i wypoziomowane, włącznie z ławkami. W Ogrodzie będzie obowiązywać zakaz wstępu z psami. Dla tych ostatnich w różnych miejscach miasta wydzielone będą „piesuary”, czyli miejsca do załatwiania przez czworonogi fizjologicznych potrzeb. Nowością będzie tzw. ścieżka edukacyjna, przy której będzie umieszczony kompostownik do gromadzenia zielonych odpadów. Ma uczyć gospodarności, bo między innymi pozwoli na oszczędności wynikające z braku potrzeby wywożenia skoszonej trawy, czy grabionych jesienią liści.

Najciekawsza inwestycja zostanie jednak zrealizowana już poza ogrodzeniem, na zieleńcu znajdującym się pomiędzy budynkiem RCK-B, a alejką biegnącą niemal równolegle do ulicy Uczestników Ruchu Oporu. W tym miejscu wybudowana zostanie alejka z kostki brukowej z systemem pięciu zamgławiaczy, zwanych potocznie kurtynami wodnymi,  stojaki na rowery, podświetlana ławeczka wyposażona w gniazda USB służące do ładowania mobilnych urządzeń. Całkowity koszt tej inwestycji został oszacowany w wysokości 150 tysięcy złotych. W tym przypadku gmina wystąpiła do LGD „Kwartet na Przedgórzu” z wnioskiem o dofinansowanie zadania. Wniosek został złożony już kilka miesięcy temu, jednak LGD z uwagi na epidemię koronawirusa na pewien czas zawiesiła działalność, toteż na decyzję trzeba było poczekać dłużej, niż wcześniej zakładano. 18 maja przedstawiciele „Kwartetu…” poinformowali burmistrza Brzeska, że projekt otrzymał pozytywną rekomendację i trafił na biurko Marszałka Województwa Małopolskiego.

W międzyczasie w brzeskim magistracie sporządzono kompletne zapytania ofertowe, które zostaną rozesłane do potencjalnych wykonawców po ostatecznej decyzji Urzędu Marszałkowskiego. Wysokość przyznanego dofinansowania powinna wynieść 51 tysięcy złotych.

Na tym nie koniec. W najbliższym czasie burmistrz zapozna się z ofertami dotyczącymi zamontowania wizyjnego monitoringu, którym objęty będzie cały obiekt. System kamer kontrolujących Ogród Jordanowski  znacznie wpłynie na poprawę poczucia bezpieczeństwa przebywających tutaj osób, zapobiegnie też niezrozumiałej czasem dewastacji terenu. Jedna z kamer zostanie umieszczona na zewnątrz budynku RCK-B, a jej zadaniem będzie kontrola zamgławiaczy i całej towarzyszącej jej infrastruktury. Na budowę monitoringu gmina przeznaczy 120 tysięcy złotych. Wszystkie zaplanowane prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku.

– Jednym z ważnych zadań jest powiększenie powierzchni Ogródka Jordanowskiego. Od początku dostrzegałem sąsiadujący z Ogródkiem teren, który był nie wykorzystany. To wspólna zasługa przychylnych pomysłowi radnych i zaangażowanych w przedsięwzięcie pracowników Urzędu Miejskiego podsumowuje Tomasz Latocha – To nie jest ostatnie słowo w tym roku, jeśli chodzi o tę dziedzinę społecznego życia. Już niebawem przystąpimy też do rozbudowy rekreacyjnego parku na Słotwinie. Sukcesywnie zmienia się też wygląd powoli tworzonego parku położonego między osiedlami Ogrodowa i Jagiełły. Nie przedłużyliśmy umów dzierżawy ogródków działkowych tym osobom, które nie dbały o nie. Zachwaszczone dotychczas tereny zamieniamy w ukwiecone łąki. 

IB

Podobne artykuły

Back to top button