ADV
WiadomościWideo
na czasie

Brzesko. Setki martwych ryb i okropny smród! To obraz Uszwicy w ostatnich dniach.

Rtęć, złote algi czy zwyczajne g… jest powodem okropnego smrodu i setek martwych ryb w Uszwicy.

W środę wieczorem 23 lipca 2025 r.  na redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy od jednego z mieszkańców informacje o tym, że coś złego dzieje się z Uszwicą. W rzece znajdują się śnięte ryby, a rzeka w okolicy mostu na ul. Okocimskiej jest fioletowa i mętna. Część martwych ryb spływa z nurtem rzeki, a część znajduje się w zakolach. Nad Uszwicą w pobliżu mostu na ul. Okocimskiej, a także kilkaset metrów dalej przy skrzyżowaniu ul. Głowackiego z obwodnicą miasta od poniedziałku unosił się okropny fetor, który potęgował się z powodu wysokich temperatur.

Informacje o tym przekazaliśmy do Wód Polskich. Postaramy się uzyskać również informację od przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

Mieszkańcy bywający w okolicy Uszwicy wiedzą w jak kiepskim stanie jest rzeka. Niestety to kolejny cios w i tak zdewastowaną rzekę.

Kto jest sprawcą? Czy poniesie odpowiedzialność? To pytania jakie zadaje sobie wielu mieszkańców.

W oczekiwaniu na oficjalne ustalenia i wyniki badań wody, pozostaje jedno: nie odwracać wzroku i domagać się surowych konsekwencji za dewastację Uszwicy.


Zanieczyszczanie środowiska to przestępstwo z artykułu 182 Kodeksu karnego.

Warto przytoczyć brzmienie powyższego artykułu zgodnie z którym:

,,§ 1. Kto zanieczyszcza wodę (…) w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody (…) lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 3. Jeżeli czyn określony w § 1 został popełniony w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu, w zakresie korzystania ze środowiska, na które wymagane jest pozwolenie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 3 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

foto: nadesłane

IB

 

Galeria zdjęć

blankblank

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button