ADV
Kultura

Brzesko. X Miesiąc Papieski i Ziarenka Nadziei dla św. Jana Pawła II / zdjęcia

W brzeskim Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym 21 października odbył się koncert Ziarenek Nadziei – „Jan Paweł II – X słów”.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach X Miesiąca Papieskiego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku.

– Cieszę się, że możemy ten październikowy wieczór spędzić razem i że wydarzenia X Miesiąca Papieskiego mogą odbywać się przy udziale publiczności. W ubiegłym roku tak być nie mogło – mówiła dyrektor PiMBP w Brzesku Karina Legutek, przypominając, że wszystkie imprezy w ramach tej inicjatywy odbywają się po to, by osoba i nauczanie św. Jana Pawła II nie zostały zapomniane.

Podczas koncertu „Ziarenek Nadziei” – scholi dziecięcej z parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku także udało się przywołać najważniejsze słowa papieża Polaka odnoszące się do poszczególnych przykazań Dekalogu. Piękne utwory, które w uszach brzmiały widzom jeszcze i po koncercie, tj. Santo Subito, Subito Santo, święty natychmiast, Santo – nie ma to tamto, przeplatały nagrania z przemówień Jana Pawła II. Dziś brzmiące chyba jeszcze bardziej aktualnie niż wtedy, kiedy mówił o ateizowaniu państwa, które nie ma nic wspólnego z neutralnością światopoglądową czy o cmentarzyskach dzieci nienarodzonych.

– Kiedy tak słuchałem tych słów Jana Pawła II w czasie koncertu, to powiem szczerze, dreszcz przeszedł mi po plecach, pewnie też jak i tym z państwa, którzy pamiętają na żywo papieża Polaka – mówił ks. Wojciech Werner, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

– Wzruszamy się, zachwycamy Ojcem Świętym, przywołujemy go, mamy w domu jego obrazy, tylko czy znamy jego nauczanie – pytał. – Być może właśnie ten koncert stanie się dla nas motywem, by coś poczytać, czegoś posłuchać i może coś przemeblować w swoim życiu, aby ten testament św. Jana Pawła II nie pozostał w naszym życiu bez echa. Państwu i sobie też tego życzę – dodał.

Ks. Józef Drabik, dziekan brzeskiego dekanatu, Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne nazwał pięknym żywym pomnikiem wystawiony Janowi Pawłowi II w Brzesku. W tym miejscu, któremu on patronuje, dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje talenty i innym je prezentować.

Nie zabrakło także podziękowań dla prowadzących scholę dziecięcą – panom Andrzejowi Gicali i Danielowi Majcherowi oraz paniom Ninie i Justynie. Pożegnanie pełne wzruszeń przeżyły także absolwentki zespołu.

W ramach X Miesiąca Papieskiego w sali wystawienniczej brzeskiej biblioteki do 29 października można oglądać wystawę „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. 19 października odbyły się dwa przedstawienia „Bo nie zastąpi ciebie nikt”. Przez cały październik odbywały się również lekcje biblioteczne. Tegoroczny Miesiąc Papieski zakończy się w czwartek 28 października głośnym czytaniem dzieciom książek o papieżu.

Zdjęcia Tarnowski Gość Niedzielny <==

Tarnowski Gość Niedzielny

blank

Podobne artykuły

Back to top button