Wiadomości

Celowe podpalenie? Wrzępia – nocny pożar stogu słomy / 28 marca 2020 r.

W sobotę 28.03.2020r. około godziny 2.00 strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Brzeska oraz aż z 5 jednostek OSP z Gminy Szczurowa zostali zadysponowani do dużego pożaru w miejscowości Wrzępia. Po dotarciu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pożarem w całości objęty jest stóg balotów słomy.

Działania Straży polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia, stworzeniu zaopatrzenia wodnego oraz podania kilku prądów wody w natarciu na pożar. Po jego opanowaniu stóg przy pomocy dwóch ciągników z ładowaczami czołowymi oraz koparki został rozebrany, a reszta balotów dokładnie przelana. Działania strażaków zostały zakończone około godziny 7 rano.

Przyczyny powstania pożaru wyjaśnia Policja. Niemniej patrząc na godzinę zdarzenia oraz skalę pożaru trudno nie zauważyć, że pożar nie powstał przez przypadek. Również straty materialne są niemałe. 

Siły i środki jakie zaangażowano do akcji były znaczne. Na miejscu działania prowadzili strażacy z JRG Brzesko oraz OSP Szczurowa, OSP Uście Solne, OSP Wrzępia, OSP Strzelce Wielkie, OSP Rajsko.

To nie jedyny pożar do jakiego wyjeżdżali strażacy w naszym regionie. Praktycznie nie ma dnia by nie dochodziło do umyślnych podpaleń trawy. Podpalaczom warto przypomnieć że kodeks karny art. 163 § 1 przewiduje, że kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Równocześnie ze względu na epidemię koronawirusa działanie strażaków wiąże się z dodatkowym zagrożeniem epidemicznym dla nich. Policja i strażacy będą zobowiązani jeżeli podpalacze ograniczą swój haniebny proceder na czas trwania epidemii.

OSP Szczurowa / IB

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

3 komentarzy

  1. Bezinteresowna zawiść pomiędzy strażakami… Moja gmina taka piękna. Po co wam ten sprzęt skoro tak się nienawidzicie?

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast
Close