ADV
blank
Religia

Chorwacja w Brzesku, Brzesko w Chorwacji / zdjęcia

„Chorwacja w sercu Jana Pawła II” – pod takim hasłem odbyły się w par. Miłosierdzia Bożego warsztaty edukacyjne.

Zdjecia / Parafia Miłosierdzia Bożego w Brzesku<==

Wraz z pierwszymi promieniami słońca sala rozpromieniła się uśmiechem i ekscytacją uczestników. Program warsztatów miał na celu przybliżenie młodym ludziom historii i kultury Chorwacji, a także wpływu Jana Pawła II na tamtejszą społeczność.

Po oficjalnym rozpoczęciu, przywitaniu zaproszonych gości i uczestników młodzież miała okazję wysłuchać wykładu dr. Piotra Dudy. Opowiedział on m.in. o bogatej historii Chorwacji, a także całej ziemi bałkańskiej, o pielgrzymkach papieża Jana Pawła II w tamte rejony oraz jaki wpływ miały one na kształtowanie się obecnej kultury chorwackiej. Co ciekawe, Chorwaci do dzisiaj nazywają Jana Pawła II „naš papa” – nasz papież.

Następnym punktem programu była lekcja języka chorwackiego przeprowadzona przez Natalię Szkarłat – absolwentkę studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku: język i kultura Słowian – język chorwacki. Sama Natalia podkreśla, że język bez kultury i historii nie istnieje, więc zanim młodzież przeszła do nauki konkretnych słów i wyrażeń, dowiedziała się nieco o wpływie wyżej wymienionych na kształtowanie się chorwackich zwyczajów i języka.

Po sporej dawce wiedzy przyszedł czas na występ Katarzyny Gawendy – uczestniczki projektu, która zaśpiewała piosenkę Marko Perkovica Thomsona „Ivane Pawle II” po chorwacku. Młodzież z przyjemnością wysłuchała utworu i nagrodziła wokalistkę gromkimi brawami.

Zwieńczeniem artystycznej części warsztatów była nauka chorwackiego tańca, którego kroki przybliżyła Agnieszka Góra. Jest ona tancerką krajowej klasy mistrzowskiej w tańcach standardowych – klasy A. Specjalnie dla naszej młodzieży zgłębiła wiedzę również na temat bałkańskich zwyczajów.

Okazuje się, że narodowe tańce chorwackie przede wszystkim są tańczone grupowo, np. w jednym wspólnym kole, a nie tak jak u nas w parach. Była to interesująca dawka wiedzy, a zarazem świetna zabawa, co przełożyło się na zaangażowanie i uśmiech na twarzach młodych ludzi, a także opiekunów projektu.

Ostatnim punktem dzisiejszych warsztatów była degustacja regionalnej potrawy chorwackiej przygotowanej przez firmę Sasanka. Po intensywnym przedpołudniu pełnym wrażeń wszyscy z przyjemnością próbowali pysznej domowej pity podanej z tradycyjną oliwą oraz warzyw zapiekanych z serem i przyprawami.

Dla naszej młodzieży był to intensywny początek wakacji. Teraz pozostaje tylko z niecierpliwością czekać na realizację drugiej części projektu, która będzie odbywać się już na ziemiach bałkańskich podczas sierpniowego wyjazdu edukacyjno-patriotyczno-integracyjnego do Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Patronat honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Małopolskiego.

foto: Parafia Miłosierdzia Bożego w Brzesku

KS. MARCIN MINORCZYK

blank

Podobne artykuły

Back to top button