ADV
Wiadomości

CK patrol w 109 rocznicę / Szczepanów / Sterkowiec / Jadowniki / 3 grudnia 2023 r.

W niedzielę 3 grudnia 2023 r. ulicami Szczepanowa, Sterkowca i Jadownik przemaszeruje po raz kolejny patrol CK Armii. Widok to nietypowy – bo od zakończenia I Wojny Światowej minęło blisko 110 lat.
W tych dniach mija 109 lat od momentu gdy „rosyjski walec parowy” przetoczył się przez Galicję i po ciężkich walkach zatrzymał na przedpolach Krakowa. Tereny powiatu brzeskiego, a także i nasza miejscowość – Sterkowiec – w okresie od 19 do 25 listopada były miejscem zaciętych zmagań, których materialnym śladem jest cmentarz wojenny nr 279-Dziekanów, a w innych miejscowościach cmentarze zlokalizowane czy to przy cmentarzach parafialnych, czy też w leśnych ostępach.
Ciekawostką bieżącej edycji „CK patrolu” będzie prezentacja informacji dotyczących wydarzeń z listopada 1914 r., w tym pamiętników czeskich żołnierzy walczących po stronie carskiej. W programie m.in. opowieść o przebiegu walk. Będzie także okazja do skosztowania wojskowego chleba ze słoniną.
By uczcić pamięć tamtych wydarzeń członkowie grupy rekonstrukcji historycznej – „K.u.k. IR 57”” zapraszają na blisko dwunastokilometrowy patrol – by oddać hołd żołnierzom obu walczących stron.
Na cmentarzach wojennych w Szczepanowie, Sterkowcu/Dziekanowie oraz w Jadownikach zostaną złożone symboliczne światła pamięci w hołdzie poległym żołnierzom wszystkich walczących stron.
Wymarsz spod cmentarza w Szczepanowie o godz. 9.00.
Swój przemarsz leśnymi duktami w mundurach z epoki, z replikami broni i oporządzeniu rekonstruktorzy zakończą na wzgórzu Bocheniec, gdzie w trakcie zmagań wojska austro-węgierskie ulokowały ciężką artylerię.
Zapraszamy również „cywilów”, którzy chcą upamiętnić tamte wydarzenia.
Wydarzenie odbędzie się bez względu na warunki pogodowe.

Zapisy i dodatkowe informacje – Krzysztof Bogusz szamil@interia.pl / tel. 504 154 146
Harmonogram · niedziela, 3 grudnia 2023 r.
09:00 – 09:05
Złożenie zniczy i modlitwa – cmentarz Szczepanów
10:00 – 10:10
Złożenie zniczy i modlitwa – cmentarz w Sterkowcu
12:30 – 12:40
Złożenie zniczy i modlitwa – cmentarz w Jadownikach
13:00
Wzgórze Bocheniec

sterkowiec.pl

Podobne artykuły

Back to top button