ADV
Wiadomości
Trending

Pamiętamy o Bohaterach! 81. rocznica utworzenia Armii Krajowej

W tym roku przypada 81. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie dr hab. Filip Musiał oraz prezes Małopolskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Grzegorz Surdy zapraszają na krakowską uroczystość upamiętniającą przekształcenie Związku Walki Zbrojonej w AK – największą na świecie formację walki podziemnej.

– W depeszy, która 14 lutego 1942 r. dotarła do Polski, naczelny wódz generał broni Władysław Sikorski pisał: „(…) wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w kraju stanowią „Armię Krajową””. Od tego momentu każdy walczący o wolność i niepodległość dla Ojczyny skupiał się pod jednym sztandarem – sztandarem „Armii Krajowej”. Walczyli oni w imię wolności, nieraz przelewając krew i składając najwyższą ofiarę ze swojego życia.

Naszym obowiązkiem jest pamięć o Bohaterach, o tych, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Ojczyźnie! Serdecznie zapraszam na uroczystość upamiętniającą przemianowanie Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Uroczystość ta odbędzie się we wtorek (14.02.) o godz. 12.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. J. Matejki. Tam po ceremoniale podniesienia flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu odczytany zostanie apel pamięci, z karabinów kompanii honorowej oddana zostanie salwa honorowa, a zgromadzone delegacje złożą wieńce i wiązanki.

Armia Krajowa

Była Wojskiem Polskim w konspiracji, częścią Polskiego Państwa Podziemnego podporządkowanego konstytucyjnemu Rządowi RP na Uchodźstwie. Przez cały okres okupacji tworzący ją żołnierze prowadzili walkę z okupantami – niemieckim i sowieckim, broniąc narodu przed zagładą. To właśnie AK w czasach niemieckiego terroru kształtowała postawy setek tysięcy Polaków, dawała nadzieję w trudnych chwilach i podtrzymywała ducha walki.

Mimo upadku powstania warszawskiego i podboju Polski przez Armię Czerwoną, mimo zaakceptowania przez zachodnich aliantów zmian terytorialnych i oddania Polski w sowiecką strefę wpływów, akowcy pozostawali gotowi do dalszej batalii, a wielu z nich – w ramach Delegatury Sił Zbrojnych, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta” i innych organizacji niepodległościowych – podjęło otwartą walkę z nowym, komunistycznym najeźdźcą.

Dopiero upadek sowieckiego imperium w Europie w 1989 r. spowodował, że Polska wraz z innymi krajami mogła przywrócić pamięć bohaterom, którzy oddali życie w obronie niepodległości.

MUW / IPN

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button