ADV
Materiały sponsorowaneWiadomości

Czchów – wpadnij nie na chwilę!

Gmina Czchów to miejsce gdzie możemy przenosić się w czasie ale i szerokościach geograficznych. Podróż w czasie do średniowiecza, nowożytności i II wojny światowej zapewni nowo odrestaurowane Wzgórze Zamkowe z replikami maszyn rozmieszczonych na militarnym szlaku edukacyjnym. Podróż na Dziki Zachód zapewni Osada Indiańska, w której można bawić się i odpoczywać jak prawdziwy Indianin. Swojsko brzmiący „Jaśkowy Sad” to nie tylko miejsce na lekcje ekologii i przyrody ale także szansa na „podróż” do Ameryki Południowej, za sprawą gromady chilijskich alpak.

Rynek w Czchowie

Rynek w Czchowie został wytyczony w połowie XIV w., zgodnie z założeniami stosowanymi przy lokacjach miast na prawie niemieckim. W XVIII w. na rynku stanął pomnik Jana Nepomucena, jako prośba o wstawiennictwo podczas suszy. Po zachodniej stronie rynku znajduje się rzeźba św. Floriana, która została ufundowana przez mieszkańców jako ochrona przed ogniem i klęskami. W cokole pomnika św. Floriana wmurowana jest kamienna rzeźba lwa.

Zamek w Czchowie

Zamek w Czchowie wzniesiony w XIV wieku to niegdyś z najstarszych zamków królewskich, strzegących traktu handlowego prowadzącego na Węgry. Przez stulecia rozkwitał i pełnił ważną rolę społeczną i handlową. Aktualnie, w ramach prac zrealizowanych w 2018 roku, zamek uzyskał zupełnie nowe oblicze. Wykonano pomost drewniany, zrekonstruowano wieże bramną, odbudowano piwnice pod dawnym budynkiem mieszkalnym oraz taras widokowy na dolinę Dunajca

Kościół parafialny w Czchowie

Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny jest datowany na rok 1346. Powstał on w miejscu jeszcze starszego, datowanego na pierwszą połowę XII wieku, kościoła benedyktynów tynieckich. Walory historyczne i artystyczne świątyni podnosi zachowana do dziś gotycka polichromia ścienna (freski), należąca do najstarszych i najcenniejszych zabytków dawnego malarstwa w Polsce. W świątyni możemy zobaczyć także renesansowe nagrobki Kaspra Wielogłowskiego i jego zony Magdaleny, w bocznej kaplicy pw. św. Józefa obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem datowany na XVII wiek.

Militarna ścieżka edukacyjna na „Grodzisku” w Czchowie

W ramach wielkiej modernizacji przeprowadzonej w 2018 roku przez gminę Czchów na terenie „Grodziska” – Miejski Park Zieleni w Czchowie utworzona została militarna ścieżka edukacyjna, która jest zbiorem militariów używanych w bojach w na przestrzeni ostatnich sześciu wieków.

Na placu przy ul. Węgierskiej zobaczymy armaty z okresu II wojny światowej. Pozostałe uzbrojenie z tego okresu (moździerze, armaty oblężnicze) zamontowane jest przy bunkrach, już na samym wzgórzu.

W otoczeniu baszty i w pobliskim parku zobaczymy jeszcze eksponaty rodem z czasów średniowiecznych, a w tym między innymi: onager, kuszę wałową, dźwig do oblewania smołą, drabinę szturmową, taran, trebusz, perrier.

Na gości czeka bogata oferta gastronomiczna serwująca: tradycyjną polską kuchnie („Restauracja pod Sosną” w Czchowie, Zajazd Zagłoba w Jurkowie), szybkie jedzenie (Kebabowo w Czchowie , Bistro „Niezła Jadka” w Jurkowie” oraz lody i słodkości („Przystań na kawę” w Czchowie, Kawiarnia „Miód i Wanilia” w Czchowie, Lody Łąckie w Jurkowie).


IB

 

Podobne artykuły

Back to top button