ADV
WiadomościWideo
Trending

Czujki czadu i dymu na straży twojego bezpieczeństwa! Strażacy apelują o rozwagę

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym strażacy apelują o sprawdzenie stanu technicznego kotłowni, w tym również przewodów kominowych i wentylacyjnych. Zaprośmy do swojego domu czy mieszkania kominiarza celem sprawdzenia ciągów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych.

Pożary sadzy

W samym 2023 roku w województwie małopolskim odnotowano 605 pożarów sadzy w kominie, a 4 osoby zostały ranne.

Nagromadzona sadza stanowi potencjalne ryzyko pożaru. W miarę upływu czasu może dojść do jej zapłonu, zwłaszcza w przypadku wysokich temperatur w kominie. Regularne usuwanie sadzy jest zatem kluczowe, aby minimalizować ryzyko pożaru i utrzymanie sprawności instalacji grzewczej.

Ponadto, zanieczyszczony komin może prowadzić do występowania tzw. „wykwitów kominowych” – to problem, którego nie da się i nawet nie powinno się starać maskować. Pojawiają się one na ścianach w wyniku powstawania w kominie kondensatu, czyli skroplin. Woda łącząca się z sadzą powoli przesiąka przez ściany, co po pewnym czasie możemy zaobserwować wewnątrz budynku. Powyższe może stanowić nie tylko zagrożenie pożarowe, ale także negatywnie wpływać na jakość powietrza wewnętrznego, co jest szczególnie istotne dla zdrowia mieszkańców.

Aby w budynkach mieszkalnych było bezpiecznie, zaleca się regularne przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych. Warto skorzystać z usług profesjonalnego kominiarza, który przeprowadzi dokładne czyszczenie, usunie nagromadzoną sadzę i jednocześnie oceni stan techniczny komina, to z kolei pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia ewentualnych pożarów i innych zagrożeń w przyszłości.

Pamiętajmy, że dbałość o sprawność kominów nie tylko wpływa na efektywność systemu grzewczego, ale przede wszystkim chroni nas przed ryzykiem powstania pożaru i utraty bezpieczeństwa w naszych domach.

Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Tlenek węgla

Od 1.10.2023 roku na terenie województwa małopolskiego odnotowaliśmy 12 zdarzenia związane z wystąpieniem tlenku węgla, w których rannych zostało 5 osób.

Zalecamy ponadto zakup czujek tlenku węgla, które są jedynym narzędziem skutecznie informującym nas samych i wszystkich lokatorów domu czy mieszkania o ewentualnym wystąpieniu tlenku węgla – silnie trującego gazu, który mocno wpływa na nasz organizm. Pragnę przypomnieć, że tlenek węgla, czyli popularnie nazywany „czad” jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, w związku z czym jest on nie identyfikowalny przez ludzkie zmysły. Stąd niezbędne jest stosowanie specjalnych urządzeń wykrywczych, które na czas zaalarmują o występującym zagrożeniu. Jeśli już posiadamy takie urządzenie, warto sprawdzić poziom naładowania baterii.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest w naszych rękach. W momencie zagrożenia związanego z pożarem lub występującym tlenkiem węgla, czym prędzej powiadom Centrum Powiadamiania Ratunkowego – pod numerem 112.

Opracowanie: mł. kpt. Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

Podobne artykuły

Back to top button