Wiadomości
Trending

Czy Powiat Brzeski trafi do czerwonej strefy? Mniejsza liczba zakażeń w Powiecie Brzeskim / 19 października 2020 r.

W niedzielę i poniedziałek (18-19 października 2020 r.) służby sanitarne poinformowały o rekordowej liczbie zakażeń w Powiecie Brzeskim. Równocześnie w raporcie pojawiła się informacja o kolejnym zgonie osoby, która była zakażona koronawirusem. Testy potwierdziły zachorowanie u 20osób – w niedzielę u 15, a w poniedziałek u 5 osób.

Z powodu dużej liczby zakażeń jest więcej niż pewne, że także Powiat Brzeski zostanie w najbliższych dniach objęty czerwona strefą. Strefę czerwona w danym powiecie wprowadza się, gdy w ciągu 14 dni liczba nowych zachorowań przekracza 12 zachorowań na 10 tys. mieszkańców. W okresie od 8 października do 22 października powiat brzeski przekroczył już wskaźnik 12 zachorowań na 10 tysięcy, a liczba nowych zakażeń w tym okresie wynosi 125. Do czwartku ten wskaźnik na pewno jeszcze wzrośnie, mimo że Powiat Brzeski jest zasadniczo w „ogonie” jeżeli chodzi o przyrost nowych zachorowań. Nowe obostrzenia wejdą prawdopodobnie już w najbliższą sobotę 24 października.

Strefa czerwona – obostrzenia:

  • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
  • od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
  • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

  • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
  • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
  • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Decyzją Wojewody Małopolskiego wśród szpitali powiatowych, które otrzymały za zadanie przygotowanie łóżek dla zakażonych pacjentów jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku. W okresie od poniedziałku 19 października 2020 r. do odwołania szpital przygotował dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. – 36 łóżek oraz 2 łóżka intensywnej terapii dla dorosłych z kardiomonitorem i możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Łózka dla pacjentów przygotowano w części szpitala, gdzie do tej pory funkcjonował Oddział Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Kardiologii i Pododdziałem Geriatrii.

Dzisiaj potwierdzono 7,482 nowych zakażeń. W skali kraju liczba nowych zakażeń w Małopolsce jest najwyższa. Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie #koronawirus SARS-CoV-2 u kolejnych 1204 osób, z Krakowa (490 osób), powiatu krakowskiego (127 osób), limanowskiego (75 osób), myślenickiego (71 osób), oświęcimskiego (45 osób), suskiego i miechowskiego (po 43 osoby), nowotarskiego (39 osób), tarnowskiego (36 osób), nowosądeckiego (34 osoby), Tarnowa i powiatu bocheńskiego (po 30 osób), powiatu wadowickiego (29 osób), tatrzańskiego (28 osób), gorlickiego (24 osoby), olkuskiego (19 osób), proszowickiego (15 osób), Nowego Sącza (9 osób), powiatu chrzanowskiego (7 osób) oraz powiatów: brzeskiego i dąbrowskiego (po 5 osób).

Mając na uwadze powyższą sytuację warto być odpowiedzialnym – zarówno w trosce o własne zdrowie, jak i zdrowie innych osób.

Pełna treść komunikatu WSSE Kraków / 19 października 2020 r. / godz. 8.00 <==

Zakażeni

Do dnia 19 października 2020 r. na terenie Polski stwierdzono 183,248 przypadki zakażenia koronawirusem. W wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 3614 osób. W Małopolsce zakażonych jest łącznie 24 210 osób. Liczba zmarłych z terenu Województwa Małopolskiego wynosi 373 osoby – w tym 40 osób, których zgony były z innych przyczyn niż COVID-19.

Zmarli

Niestety spośród osób zakażonych na chwilę obecną w Powiecie Brzeskim jest pięć osób zmarłych. W środę 15 kwietnia 2020 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o śmierci 79-letniej kobiety z Powiatu Brzeskiego zakażonej koronawirusem. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Zmarła miała choroby współistniejące. Kobieta była hospitalizowana w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W sobotę 9 maja 2020 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o śmierci 69-letniego mężczyzny z Powiatu Brzeskiego, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

W statystykach dziennych Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wykazuje także zgony dwóch osób zakażonych koronawirusem (kobieta i mężczyzna), których śmierć nastąpiła z innych przyczyn niż wirus COVID-19. Kobieta była mieszkanką Gminy Brzesko, natomiast mężczyzna mieszkańcem Gminy Borzęcin.

W środę 14 października 2020 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o śmierci kolejnej osoby z Powiatu Brzeskiego, która była hospitalizowana. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

W sobotę 17 października 2020 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o śmierci kolejnej osoby z Powiatu Brzeskiego. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

Ozdrowieńcy

Wśród wielu przygnębiających informacji związanych z epidemią koronawirusa pojawiają się czasami również te, które dają nadzieję. W komunikatach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krakowie pojawiły się informacje o ozdrowieńcach. W tej grupie jest już 13 598 osób. W Powiecie Brzeskim 192 osoby. Ozdrowieniec, to osoba nie mająca objawów choroby, ale mogąca jeszcze zarażać. Ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową.

Testy

Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 2 763 (poprzednia doba: 3 125 badań)  – co daje rekordowe 43.57 procent pozytywnych testów.

Ciekawe zestawienie danych statystycznych nt. epidemii koronawirusa w Polsce https://koronawirus-w-polsce.pl/ <==

Informacje Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku – stan do dnia 19 października 2020 r.

Zakażonych –  328 osób
Izolacja – 110 osób 
Hospitalizacja – 17 osób
Ozdrowieńcy – 192 osoby
Osoby w kwarantannie – 844
Zgony – 6 (w tym 2 z powodu COVID-19)
Przypadki potwierdzone w poszczególnych gminach:
Gmina Brzesko – 146
Gmina Szczurowa – 21
Gmina Dębno – 42
Gmina Borzęcin – 52
Gmina Gnojnik – 20
Gmina Iwkowa – 33
Gmina Czchów – 14

Sytuacja epidemiologiczna w Powiecie Brzeskim – raporty dzienne za cały okres trwania epidemii <==

foto: zdjęcie ilustracyjne

IB / MUW

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast