Wiadomości
Trending

Dobro bywa niedostrzegane. Święto patrona służby zdrowia w brzeskim Szpitalu / zdjęcia

18 października to w Kościele katolickim liturgiczne wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty. W tym dniu świętuje cała polska Służba Zdrowia: lekarze, pielęgniarki, siostry zakonne pracujące w szpitalach i domach opieki, jednym słowem wszyscy, którzy mają coś wspólnego z pomocą chorym, ponieważ patronuje im św. Łukasz.

W 2020 r. było to święto ciche i skromne, można by rzec zapomniane. Bez kwiatów, wielkich słów. Po prostu uświęcone pracą. Pracą niedocenianą, na pierwszej linii walki – nie tylko z głównym bohaterem ostatnich miesięcy – a więc „covidem”, ale przede wszystkim z bólem i cierpieniem. To święto z pewnością może dać do myślenia o kondycji naszego społeczeństwa. Gdy minęła już pierwsza fala entuzjazmu i solidarności z pracownikami służby zdrowia, gdy cały system trzeszczy pod naporem problemów jakie wywołuje pandemia koronawirusa, jak i codzienne nie rozwiązane od lat sprawy – wtedy jak w soczewce widać wiele problemów.

W Ewangelii autorstwa Św. Łukasza czytamy najbardziej znaną przypowieść o miłości i trosce o cierpiących, jaką jest przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. „Samarytańskie miłosierdzie” stało się synonimem pielęgnowania chorych i cierpiących z pełnym poświęceniem.

W niedzielny wieczór, gdy większość z nas spędzała czas w gronie rodzinnym lub ze znajomymi – w brzeskim szpitalu praca szła normalnym tokiem. Jedyną niecodzienną sytuacja była zakrojona na dużą skalę operacja logistyczna polegająca na zwiększeniu liczby miejsc dla pacjentów z zakażeniem SARS COVID2. W niedzielę wieczorem kilkudziesięciu pracowników – lekarzy oraz personel medyczny z zachowaniem najwyższych środków bezpieczeństwa przetransportowało w nowe miejsce pacjentów, którzy do tej pory przebywali na Oddziale Pulmonologii.

Decyzją Wojewody Małopolskiego wśród szpitali powiatowych, które otrzymały za zadanie przygotowanie łóżek dla zakażonych pacjentów jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku. W okresie od poniedziałku 19 października 2020 r. do odwołania szpital ma zapewnić dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. – 36 łóżek oraz 2 łóżka intensywnej terapii dla dorosłych z kardiomonitorem i możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Łóżka dla pacjentów przygotowano w części szpitala, gdzie do tej pory funkcjonował Oddział Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Kardiologii i Pododdziałem Geriatrii.

Dzięki zaproszeniu ze strony dyrektora Szpitala Powiatowego w Brzesku Adama Smołuchy mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądała cała operacja przeniesienia pacjentów pomiędzy oddziałami. Te dwie godziny jakie dane było spędzić naszemu redaktorowi w szpitalu z pewnością na długo pozostaną w jego pamięci.

Niech św. Łukasz będzie przewodnikiem i orędownikiem dla współczesnych Samarytan, tych którzy każdego dnia niosą pomoc i opiekę…

foto – IB

IB

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast