ADV
Materiały sponsorowaneWiadomości

Dofinansowania do inwestycji fotowoltaicznych 

Możliwość stworzenia w swoim gospodarstwie domowym ekoelektrowni i tym samym zaoszczędzenia na rachunkach coraz częściej staje się interesującą opcją dla tych, którzy chcieliby ograniczyć swoje wydatki. Fotowoltaika otwiera przed takimi osobami drogę nie tylko do tego, aby zmniejszyć rachunki, ale żeby całkowicie pozbyć się ich ze swojego budżetu domowego. System paneli słonecznych montowany najczęściej na dachu budynku wpływa na przetworzenie energii słonecznej w prąd zmienny, którego można użyć tak samo jak tradycyjnego prądu. Interesujące? To doskonale, bo opcja zmniejszenia kosztów utrzymania domu jest w tym wypadku nie prawdopodobna, ale wręcz realna! Zapraszamy więc do lektury.

Fotowoltaika jako nowość na rynku

Niektórzy zapewne znają już zagadnienia baterii słonecznych, a może nawet korzystali z kalkulatorów z wkładem solarnym. Dokładnie taka sama technologia, jednak o większych parametrach, jest użytkowana w fotowoltaice. Dzięki dużym rozmiarom paneli słonecznych, inwertery są w stanie zamienić nagromadzoną energię słoneczną na prąd, który zasili cały dom, mieszkanie czy też gospodarstwo. Jeszcze do niedawna ta nowoczesna technologia nie była tak popularna. Dlatego też koszty instalacji paneli fotowoltaicznych nie były osiągalne dla każdego. Obecnie dzięki postępowi technicznemu i licznym programom z dofinansowaniem do fotowoltaiki, stała się ona coraz bardziej przystępna. Wkracza więc coraz odważniej na dachy sąsiednich domostw lub działki lokalnych przedsiębiorców, chroniąc nie tylko ich portfel, ale także środowisko naturalne. Niekwestionowaną zaletą systemu energii odnawialnej jest fakt, iż przy produkcji prądu nie są emitowane żadne substancje szkodliwe, drgania czy hałas. Co więcej, jest to instalacja całkowicie bezobsługowa.

Dofinansowania, dotacje, ulgi

Pomimo tego, że fotowoltaika stała się ostatnio dość popularna, to jednak koszty instalacji nadal nie należą do najtańszych. Z pomocą przychodzą jednak dofinansowania płynące od samorządów, lokalnych inicjatyw i projektów, programów rządowych takie jak „Mój prąd”, a także w postaci ulg podatkowych.

Jaki to ma ze sobą związek? Wspólnym celem tych działań jest ochrona środowiska oraz jednoczesne zmobilizowanie społeczeństwa do zmiany źródła pozyskiwania energii. Efektem całkowicie dodatkowym, jest ułatwienie oszczędzania lub całkowite ograniczenie wydatków względem rachunków za prąd. Oczywiście, reasumując te dwa aspekty okazuje się, że każda ze stron jest zadowolona i to jest właśnie największym sukcesem tej inwestycji.

Programy rządowe, o których wspomniano powyżej w zależności od konstrukcji zasad i wytycznych regulaminu danego projektu, ułatwiają pozyskanie dodatkowych środków na opłacenie inwestycji lub też pozwalają na odzyskanie części wydanych nakładów finansowych. Chcąc zatem prawidłowo złożyć wniosek i doprowadzić do skutecznej wypłaty pieniędzy, należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi założeniami działania programu. Obecnie jednak przy wielu zadaniach i ciągłym braku czasu chociażby na analizę regulaminów, z czystym sumieniem można powierzyć tego typu zadanie profesjonalistom z firmy https://www.foto-instal.com/. Co więcej, firma ta posiada w swoich strukturach doświadczonych doradców, którzy na temat instalacji fotowoltaicznej są w stanie udzielić kompleksowej informacji, dobrać odpowiedni rodzaj paneli słonecznych oraz pomóc w weryfikacji rodzaju dopłaty, jaką można w danej sytuacji zastosować.

Terminy i czas oczekiwania

Jeśli zapadła decyzja o instalacji systemów fotowoltaicznych w danym gospodarstwie domowym, to warto jest sprawdzić nie tylko czas realizacji samej inwestycji, ale również wypłaty środków z tytuły dofinansowania. Niektóre z programów przewidują bowiem wypłatę dotacji jeszcze w trakcie inwestycji, natomiast inne opierają się na wypłacie środków wyłączenie po zakończonym montażu. Aby więc wybrać odpowiedni dla siebie program pomocy, warto jest zapoznać się z określonymi w nim zasadami. W przypadku ulg podatkowych, założenie jest takie, że jeśli nie uda się całości inwestycji rozliczyć w danym roku podatkowym, to można to zrobić także w kolejnych latach (maksymalnie w okresie 6 lat). Biorąc także pod uwagę dotacje płynące z samorządów lokalnych, warto jest zweryfikować ich wysokość. Często okazuje się bowiem, że środki w nich dostępne są zdecydowanie wyższe, niż propozycja płynąca z programów rządowych. Co więcej, programy samorządowe są najczęściej dokładniej dopasowane do społeczności lokalnej i lepiej odpowiadają na potrzeby konkretnego regionu.

Profesjonalny doradca z firmy fotowoltaicznej weryfikując potencjalne zamówienie za pomocą kalkulatora fotowoltaicznego oraz biorąc pod uwagę potrzeby gospodarstwa i termin otrzymania ewentualnej zgody na budowę, będzie w stanie określić przybliżony czas realizacji zlecenia. Jak jednak na każdej budowie bywa, w przypadku komplikacji mogą się zdarzyć nieplanowane przesunięcia, jednak nie jest to reguła. Sama inwestycja nie wymaga przebudowy istniejących już brył budynku, chociaż dla zachowania lepszej skuteczności baterii słonecznych, najlepiej skierować je na południową stronę, jeśli nie jest to możliwe, doradcy zasugerują optymalne rozwiązanie.

IB

Back to top button