ADV
EdukacjaWiadomości

Dzieci z Przedszkola w Borzęcinie Dolnym na wycieczce do Niepołomic

W środę 21 czerwca 2023 r. dzieci z Przedszkola w Borzęcinie Dolnym wzięły udział w wycieczce do Niepołomic. Naszym głównym celem był Zamek Królewski, który przez wieki stanowił wypoczynkową rezydencję królewską zwaną „drugim Wawelem”. Idąc do zamku obejrzeliśmy zegar słoneczny umieszczony na budynku Zespołu Szkół Średnich. Na dziedzińcu obejrzeliśmy figurę Stańczyka, przy którym każdy zwiedzający obowiązkowo powinien usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Przespacerowaliśmy się po krużgankach, gdzie powitała nas Pani Przewodnik i zaprosiła do udziału w warsztatach „Świat puszczy i łowów”, organizowanych przez Muzeum Niepołomickie. Była to bardzo ciekawa i fascynująca podróż po Puszczy Niepołomickiej, pozwalająca poznać mieszkające tam zwierzęta. Dzieci mogły nie tylko je zobaczyć, ale także usłyszeć. Dodatkową atrakcją była wystawa zwierząt egzotycznych, które można spotkać na afrykańskiej sawannie. Ekspozycję tworzyły zebry, żyrafa, guźce, antylopy, gnu i wiele innych eksponatów naturalnej wielkości, co wywarło na dzieciach jeszcze większe wrażenie.

Galeria zdjęć <==

Po lekcji muzealnej traktem królewskim poszliśmy w stronę kościoła, aby przy pomniku króla Kazimierza Wielkiego wysłuchać legendy o małym Kaziu, któremu król ofiarował trzos dukatów. Obejrzeliśmy również malownicze ogrody Królowej Bony. Następnie mieliśmy okazję podziwiać pomnik leśniczanki Justyny, usytuowany na fontannie w rynku. Przedstawia on dziewczynę, która w rękach trzyma kuszę i przydeptuje głowę tura. Według legendy uratowała życie króla Stefana Batorego. Kolejną atrakcją były zabawy na placu zabaw, zwanym Krainą Zabaw, który został zbudowany przede wszystkim z naturalnych materiałów, natomiast zaprojektowane tam urządzenia dla dzieci nawiązują do Puszczy Niepołomickiej, zamku i historii miasta.

Po zabawie zwiedziliśmy jedyne w Polsce Muzeum Fonografii w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach. W siedmiu salach ekspozycyjnych poznaliśmy historię wspaniałej dziedziny jaką jest fonografia. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia poznaliśmy zapomniane już dziś urządzenia do odtwarzania dźwięku ich historię i rozwój. Najstarsze eksponaty miały ponad 130 lat. Integralną częścią ekspozycji jest sala odsłuchowa, w której zgromadzono ok. 2 000 płyt winylowych. Na wygodnych pufach słuchaliśmy piosenek z Akademii Pana Kleksa. Zwieńczeniem naszej wycieczki było obejrzenie w kinie filmu „Yuku i magiczny kwiat”. Opowieść o Yuku i magicznym klanie to niezwykła animacja, której wielowarstwowość, mądrość i piękno doceniło jury Dziewiątego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Film zdobył bowiem nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz wyróżnienie Zespołu Edukatorów Filmowych. Przedszkolaki z zainteresowaniem obejrzały film zajadając się popcornem. Pełni nowych wrażeń, śpiewając piosenki wróciliśmy do Borzęcina. Wycieczki są super! Już mamy ochotę na następną.

Tekst: Mariola Barańska

blank

Podobne artykuły

Back to top button