ADV
blank
Wiadomości
Trending

#FEJKOODPORNI: Spotkasz fake newsa – nie daj się wkręcić!

Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało kampanię społeczną pod hasłem „Fejkoodporni”. Dotyczy ona zagrożeń, które niosą dezinformacja i fake newsy.

Dezinformacja, fake news, postprawda – zjawisko dawniej opisywane słowami takimi jak propaganda, plotka, legenda miejska, mit, a oznaczające po prostu manipulację informacją, ma długą historię bogatą w spektakularne przykłady. Rozwój nowych technologii zmienił jednak kontekst, w jakim to zjawisko funkcjonuje.

Powszechność zjawiska „fake news” wynika głównie z popularności social media jako kanałów komunikacji między ludźmi. Czerpanie wiedzy z niewielkiej liczby źródeł i zamykanie się w „bańkach informacyjnych” sprzyja rozprzestrzenianiu fałszywych treści.

Dezinformacja jest jednym z największych współczesnych zagrożeń. Choć nie jest to broń w tradycyjnym rozumieniu tego pojęcia, jest równie niebezpieczna. Dezinformacja może wyrządzać szkody podobne do ataku w tradycyjnym rozumieniu.

Rozpoznawanie fałszywych treści przez samych czytelników to kluczowa umiejętność w zakresie posługiwania się informacją we współczesnym świecie i może być podstawą przeciwdziałania zjawisku „fake news”.

Jak bronić się przed dezinformacją i fake newsami?

Warto przeczytać: Stop dezinformacji <==

foto: fb
MON / nask.pl / IB

VIDEO

blank
Back to top button