ADV
blank
Wiadomości

Uwaga na #FakeNewsy!

blankW związku z nieuzasadnioną paniką wywołaną w trakcie pandemii koronawirusa, apelujemy o rozsądek, odpowiedzialność i nie powielanie kłamstw – #FakeNews!

Kilka dni temu pojawili się oszuści próbujący wykorzystać obecną sytuację, o czym informowaliśmy wcześniej.

Obecnie dostrzegamy kolejne „haniebne zachowania” – głównie w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca czy nawołujące wprost do paniki – są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie.

Przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych – np. rządowy serwis gov.pl <== , lub też na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego gis.gov.pl <==.

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Polaków, na bieżąco komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz Państwa.

Należy pamiętać, że każda decyzja czy wprowadzane jakiegokolwiek ograniczenia muszą mieć swoje oparcie w przepisach prawa, a następnie ogłoszone do wiadomości publicznej!

Apelujemy o rozwagę, rozsadek, odpowiedzialność i unikanie paniki!

Przykładowe #FakeNews-y! <==

 

Jak sprawdzić czy dana informacja nie jest fejkiem?

Warto sprawdzić serwisy typu demagog.gov.pl <== lub też skopiować fragment podejrzanej wiadomości i wkleić ją do wyszukiwarki google. Jeżeli informacja jest fałszywa, to najczęściej już ktoś ten problem opisał i wyjaśnił. Dzięki temu jest szansa na ograniczenie szerzenia się epidemii fałszywych informacji.

KGP / KPP Brzesko

blank
Back to top button