ADV
Wiadomości

„Łączy nas pamięć” – 78. rocznica likwidacji brzeskiego getta

W najbliższą niedzielę, 13 września w Brzesku znów zabrzmi echo wspomnień o bliskich niegdyś, a niemal zapomnianych obecnie starszych braciach w wierze. Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku oraz Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog. Wspólna Historia” w Młodziejowicach przygotowali kolejny Marsz Pamięci w 78. rocznicę likwidacji brzeskiego getta. Jednym z punktów programu jest modlitwa ekumeniczna przy budynku dawnej bożnicy przy ul. Puszkina.

Gmina Brzesko jako współorganizator wydarzenia serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w marszu, który rozpocznie się o godz. 16.00 na Placu Kazimierza Wielkiego oraz w „wieczorze kultury żydowskiej”, który w godz.18:00-20:00 odbędzie się na brzeskim rynku.

Elementem prezentowanej od 7 września w Czytelni Działu Dorosłych wystawy Janusza Mytkowicza „Mówią kamienie” jest ekspozycja poświęcona pamięci brzeskich Żydów. Prezentujemy zdjęcie przedstawiające dzieła artysty nawiązujące do obchodów rocznicy likwidacji brzeskiego getta.

Korzystając z zasobów Cyfrowego Archiwum stworzonego w 2011 r. przy Bibliotece w Brzesko prezentujemy fragment wspomnień Stanisławy Żurek – naocznego świadka marszu Żydów prowadzonych na stację kolejową, tuż przed wywiezieniem do obozu w Bełżcu.

 

Informacje dotyczące historii brzeskiej społeczności żydowskiej można znaleźć w Dziale Bibliograficzno-Informacyjnym PiMBP w Brzesku.

PiMBP w Brzesku

PLAKAT

 

Podobne artykuły

Back to top button