ADV
KulturaWiadomości

Brzesko. Filmowy „Wieczór z dokumentem” w brzeskiej bibliotece / zdjęcia

W piątkowy wieczór, 24 listopada 2023 r. w sali audytoryjnej RCKB odbył się „Wieczór z dokumentem”, którego organizatorami byli Marek Kołdras – twórca prezentowanych materiałów filmowych oraz brzeska biblioteka.

Podczas tego kolejnego już przeglądu filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Studio.pl brzeska publiczność miała przyjemność zobaczyć dwa filmy, nad którymi prace ukończone zostały w bieżącym roku.

Pierwszy z materiałów dokumentalnych zatytułowany „W kolii Anatolii” stanowił filmowy zapis fascynującej i obejmującej około 5 tysięcy kilometrów podróży reżysera po bogatej w piękne krajobrazy oraz historyczne dziedzictwo krainie, która stanowi część współczesnej Turcji. Wśród wielu wyjątkowych miejsc, do których „zabrał nas” Marek Kołdras znalazły się między innymi Konya – miasto zamieszkiwane w XIII wieku przez Rumiego, czyli najsłynniejszego sufickiego poetę, który założył Zakon Tańczących Derwiszy, Ani – wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO dawna stolica Armenii z zachowanymi ruinami średniowiecznego miasta, a także Göbekli Tepe – uważane za najstarsze na świecie miejsce kultu stworzone przez człowieka, gdzie znaleźć można również pierwsze ślady rolnictwa.

Drugi film „100 lat Petersówki” przybliżył wszystkim widzom dzieje Wilii „Pod Matką Boską”, czyli jednego z najbardziej znanych w Brzesku budynków stanowiących bardzo ważną część naszego lokalnego dziedzictwa. Dokument skupił się na trzech pokoleniach rodziny Petersów reprezentowanych przez fundatora kamienicy Adama Petersa – lekarza i żołnierza I wojny światowej, który podczas okupacji niemieckiej zginął w obozie koncentracyjnym Mauthausen –Gusen, Jerzego Petersa – człowieka wielu talentów, aktora teatralnego i malarza, a także Zuzannę Peters – Musiał – twórczynię Salonu Literackiego oraz depozytariuszkę rodzinnej historii, tradycji i pamiątek, dzięki której „Petersówka” po dzień dzisiejszy pozostaje miejscem szczególnym i szeroko otwartym dla wszystkich.

„Wieczór z dokumentem” uświetniony został niezwykle klimatycznym występem Grzegorza Hajduka – twórcy muzyki elektronicznej, który jeszcze przed pokazem materiałów dokumentalnych zaprezentował publiczności utwory „Memory” oraz „Woman Deser”. Po projekcji każdego z filmów miały miejsce również rozmowy prowadzone przez dziennikarkę Dorotę Kunc, które pozwoliły wszystkim zgromadzonym jeszcze głębiej wniknąć w tematy stanowiące główny przedmiot prezentowanych na ekranie dokumentów. Oprócz reżysera obu filmów, rozmówczyniami Doroty Kunc była bohaterka filmu „100 lat Petersówki” – Zuzanna Peters – Musiał oraz członkini i kronikarka Salonu Literackiego – Krystyna Serbeńska – Biel. Goście, którzy przybyli tego wieczoru do RCKB mieli także możliwość zapoznania się z jubileuszową, przygotowaną z okazji 100. rocznicy oddania do zamieszkania Wilii „Pod Matka Boską” wystawą prezentującą archiwalne zdjęcia i obrazy związane z „Petersówką” i rodziną Petersów.

Filmowy „Wieczór z dokumentem” zgromadził w RCKB dużą publiczność, która na przekór nie do końca sprzyjającej pogodzie, mogła cieszyć się słonecznymi dniami przywiezionymi przez twórcę filmów dokumentalnych z Anatolii i niegasnącym ciepłem promieniującym z „Petersówki”.


PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button