ADV
Wiadomości

Finał zbiórki dla Australii z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP 13 lutego 2020 roku (czwartek) o godz. 13.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu ,,Polska pomoc dla Australii”, podsumowującym zbiórkę środków na rzecz odbudowy Parku Narodowego Kościuszki w Australii.

Zbiórka została zainicjowana przez strażaków-ochotników z Poręby Spytkowskiej na rzecz odbudowy Parku Narodowego Kościuszki w Australii, który ucierpiał na skutek tragicznych pożarów. Park Narodowy Kościuszki ma szczególne znaczenie dla Polaków i Polonii australijskiej. Pełni symboliczną rolę w historii stosunków polsko-australijskich. Zgromadzone fundusze zostaną przekazane Fundacji Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody.

Historia zbiórki

5 stycznia 2020 r. strażacy z OSP w Porębie Spytkowskiej założyli zbiórkę w serwisie crofundingowym Pomagam.pl z przeznaczeniem na na zakup wyposażenie i sprzętu ratowniczego dla australijskich strażaków oraz zakup sprzętu ratowniczego służącego do ratowania zwierząt ginących w pożarach. Początkowo kwota 500 000 zł (około 190 000 dolarów australijskich) – a taka była zakładana wysokość zbiórki –  wydawała się bardzo ambitna. Jednak jak się okazało hojność ludzi dobrej woli z całej Polski potrafi miło zaskakiwać. 

Jak już informowaliśmy wcześniej – 22 stycznia zbiórka została zakończona – 11 283 osoby wpłaciły 450 864 zł. 

Piękny gest strażaków z Poręby Spytkowskiej doceniają m.in. Polacy mieszkający w Australii. Informacja o prowadzonej akcji charytatywnej trafiała za pośrednictwem serwisów społecznościowych na drugi kraniec świata. W czwartek 9 stycznia 2020 r. ze strażakami z Poręby Spytkowskiej spotkała się Pani Iwona – Polka mieszkająca od lat w Australii. W imieniu swoich znajomych przekazała symboliczny upominek w postaci zestawu gadżetów prosto z Australii.

Kolejnymi miłymi gestami o których warto mówić są np. wpłaty dokonywane przez szkoły i inne jednostki OSP. Jedna z nich jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Hażlachu (wieś w  województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim). Uczniowie  wpłacili 1150 zł! To jedna z największych kwoto wpłat. Spośród kilkunastu tysięcy wpłat jakie wykonano naszej redakcji udało się „wyłowić” także wpłaty od: uczniów XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi. im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie, uczniów VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie, uczniów Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Żółwinie (powiat pruszkowski), uczniów Szkoły Podstawowej w Rybnie oraz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Piaskach (powiat Świdnicki).

Pomysł strażaków z Poręby Spytkowskiej spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony mediów – zarówno lokalnych, jak i tych o zasięgu ogólnopolskim. W Porębie Spytkowskiej gościły m.in. ekipy telewizji POLSAT oraz TVP Kraków. Strażacy opowiedzieli o zbiórce w porannym programie „Pytanie na śniadanie” w TVP 2, a także w programie „Magazyn Ekspresu Reporterów” w TVP1. Z kolei za sprawą redakcji Informatora Brzeskiego informacja dotarła także do mediów polonijnych w Australii. 

O akcji pisaliśmy m.in:

Strażacy z Poręby Spytkowskiej zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Polska pomoc dla Australii <==

prezydent.pl / IB

Fot. Maciej Mazur

Podobne artykuły

Back to top button