TOPTOP

Gmina Borzęcin stolicą imprez biegowych w regionie

Rok 2020 w Gminie Borzęcin pod względem ilości i jakości imprez sportowych zapowiada się ekscytująco! Jak zapowiada wójt gminy Borzęcin, atrakcji dla dzieci, dorosłych i całych rodzin nie zabraknie.

– Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kępa Sport z Tarnowa organizujemy trzy duże wydarzenia biegowe, w tym po raz bieg pamięci żołnierzy niezłomnych, będący odwołaniem do i lekcją historii nie tylko dla najmłodszego pokolenia – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. – Na organizowane wydarzenia zapraszamy miłośników biegów i nordic walking nie tylko z regionu, ale z całej Polski. Na uczestników czeka wiele niespodzianek i atrakcji.

Już 29 marca 2020 roku odbędzie się pierwsza edycja Borzęcińskiego Biegu Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych – dystans 5 km. Trasa została wytyczona wśród leśnych ścieżek w Borzęcinie (przysiółek Wisowatki). Na starcie biegu głównego staną biegacze/-czki oraz zawodnicy/-czki nordic walking, natomiast przed biegiem dla dorosłych, rywalizować będą dzieci i młodzież. Uczestnicy zostaną podzieleni na kilkanaście kategorii wiekowych, każdy uczestnik otrzyma specjalnie przygotowany z tej okazji pamiątkowy medal oraz pakiet, a najlepsi w poszczególnych kategoriach otrzymają nagrody rzeczowe.

Bieg ma być połączeniem aktywności sportowej wraz lekcją historii w tle, ponieważ na terenie Gminy Borzęcin w latach 1945-1949 walczyli z komunistycznym systemem Żołnierze Wyklęci – niezłomni, aż do śmierci. Organizacjami zbrojnego podziemia był oddział Romana Horodyńskiego – Władysława Pudełka – Józefa Jachimka oraz oddział NZW Władysława Zagai „Kolca”/Władysława Pilcha „Szarego”. Duże połacie leśne z gminy Borzęcin były dla nich miejscem schronienia i odpoczynku. W walce z władzą ludową poległ: Władysław Pudełek, Mieczysław Pudełek i Józef Sikora, a Władysław Pilch zginął zamordowany w Montelupich. Wielu mieszkańców skazanych było na kary więzienia, torturowanych i prześladowanych za pomoc i wsparcie dla Żołnierzy Niezłomnych. Gmina Borzęcin w tamtych latach należała do najbardziej wrogo nastawionych do władzy ludowej w powiecie brzeskim. Organizatorzy chcą upamiętnić ich trud włożony w walkę o wolność kraju, przeprowadzając wydarzenie właśnie na terenie leśnym.

W lipcu w Bielczy czekają nas natomiast emocje podczas 2. edycji biegu z przeszkodami – Borzęciński Tytan Run. Pierwsza edycja okazała się strzałem w przysłowiową dziesiątkę, ponieważ na starcie w sumie stanęło ponad 500 uczestników głównie z Polski Południowej (w tym dzieci i młodzież). Trasa zawodów zostanie poprowadzona po leśnych ścieżkach, na której zostanie przygotowany specjalny tor o długości ok. 5 km, zostaną tam zamontowane profesjonalne przeszkody (m.in. MultiRig, Snake, LowRig, Chomik i inne) . Tor zostanie wzbogacony dodatkowo naturalnymi przeszkodami m.in. piaszczyste wydmy, okopy itp. Jak w roku ubiegłym dla najmłodszych adeptów zostanie przygotowany mini tor, który też będzie wymagał sporej sprawności celem pokonania poszczególnych przeszkód. Organizatorzy przygotowali kilkanaście kategorii wiekowych, każdy uczestnik otrzyma specjalnie przygotowany z tej okazji pamiątkowy medal oraz pakiet startowy, a najlepsi w poszczególnych kategoriach otrzymają nagrody rzeczowe. Termin zawodów wyznaczono na 19 lipca 2020 roku – Stadion Sportowy Victoria Bielcza.

27 września, zapraszamy na V Borzęcińską Dychę, to impreza która już na stałe wpisała się w kalendarz małopolskich imprez biegowych i nordic walking. Rodzinne wydarzenie sportowe na stadionie w Bielczy, rok rocznie przyciąga coraz większe rzesze uczestników. W 2019 roku na starcie wszystkich dystansów stanęło blisko 600 uczestników. Organizatorzy również i w roku bieżącym przygotowali kilka dystansów, tj. biegi dzieci i młodzieży, bieg rodzinny, bieg główny na dystansie 10 km oraz marsz nordic walking na trasie ok. 4 km. Warto dodać, iż trasa biegu głównego ma wymierzone dokładnie 10 km i wg. norm atestowych jest idealna do bicia rekordów życiowych ponieważ różnica wzniesień w pionie wynosi zaledwie 10 metrów. Rekord trasy należy do Michała Bąka z Chełmca, który w 2018 pokonał ten dystans w 33 min i 31 sek. Start i meta wyznaczone są na Stadionie Sportowym Victorii Bielcza.

Organizowane w gminie Borzęcin imprezy biegowe mają na celu popularyzację sportu i podniesienie aktywności fizycznej społeczeństwa poprzez tworzenie atrakcyjnych warunków do aktywnego spędzania wolnego czasu. Wielość wydarzeń dedykowanych biegaczom, stawia gminę Borzęcin w gronie liderów w zakresie rozwoju tej dyscypliny sportu w Małopolsce.

Organizatorami głównymi biegów są: Stowarzyszenie Kępa Sport z Tarnowa oraz Gmina Borzęcin. Patronat Honorowy nad wydarzeniami objął wójt Gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak. Zapraszamy do śledzenia strony internetowej: www.kepasport.pl – na której prowadzone są zapisy.


(jm, tell)

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast