ADV
Wiadomości

Harcerze upamiętnili 80. rocznicę powstania Armii Krajowej /zdjęcia

14 lutego przypada 80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Z tej okazji w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające rocznicę powstania Armii Krajowej – sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Również w Brzesku z tej okazji odbyły się uroczystości rocznicowe. Wzięli w nich udział m.in. harcerze Szczepu Czarnego w Jadownikach.

Osiemdziesiąt lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową, która była kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej, formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r.

– Za nami brzeskie obchody 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej, w których wziął udział nasz poczet sztandarowy. Wzięliśmy udział we mszy św., krótkiej uroczystości przy Pomniku Nieznanego Żołnierza a następnie w spotkaniu pokoleń.

To właśnie w jego trakcie Komendant odebrał z rąk prezesa Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy AK dyplom uznania dla Hufca ZHP Brzesko za działania podejmowane na rzecz środowiska AK-owskiego w powiecie brzeskim – czytamy na profilu harcerzy z Jadownik.

O Armii Krajowej
Zadaniem Armii Krajowej było tworzenie struktur wojskowo-organizacyjnych na czas okupacji dla mobilizacji społeczeństwa do walki bieżącej, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego oraz odtworzenie armii na czas otwartej walki o niepodległość, czyli przygotowanie kraju do powstania powszechnego. Działalność AK prowadzona była w dwóch formach: utworzenie struktur wojskowych i organizacyjnych na czas okupacji oraz przygotowania armii konspiracyjnej na czas otwartej walki o niepodległość. Odtwarzanie Sił Zbrojnych prowadzone było przez cały czas w okupacji i przyjęło formę tworzenia wojskowych struktur terenowych, w końcowym etapie wojskowych struktur taktycznych. Armia Krajowa budowała równoległy aparat administracyjny, tworząc Administrację Zmilitaryzowaną.

Największą operacją militarną Armii Krajowej było powstanie warszawskie, które trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 r. Strategicznym celem AK, który nie został zrealizowany było przeprowadzenie powstania powszechnego w okupowanej Polsce, w ostatniej fazie II wojny światowej. Oddziały Armii Krajowej zorganizowały także akcję „Burza”, która była operacja wojskową skierowana przeciwko wojskom niemieckim. Trwała ona od stycznia 1944 r. do stycznia 1945 r.

Oddziały Polski Walczącej dokonały w latach 1942–1945 ponad 110 tysięcy większych akcji zbrojno-dywersyjnych, z czego 6243 akcje zostały przeprowadzone przez większe siły partyzanckie. Wykonano ponad 2300 ataków na transport, wykolejono ok. 1300 pociągów, które wiozły wojsko lub zaopatrzenie na front. Polska konspiracja związała znaczne siły niemieckie – do walki z partyzantami Niemcy musieli ściągnąć siły odpowiadające 850 batalionom przeliczeniowym.


foto: Szczep Czarny przy PSP nr 2 w Jadownikach

IB / AMW

Podobne artykuły

Back to top button