ADV
1
Powiat TarnowskiWiadomościWideo
Trending

Hubertus – święto myśliwych w stadninie koni w Klikowej / zdjęcia

W minioną niedzielę 23 października 2022 r. w stadninie koni w Klikowej odbył się tradycyjny jeździecki Hubertus. Była to wielka gratka dla miłośników koni i tradycji myśliwskiej. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji.

Po Mszy Hubertowskiej rozpoczął się piknik z wieloma atrakcjami oraz Jarmark Hubertowski. Zgromadzona publiczność mogła podziwiać konkurs zręczności w powożeniu zaprzęgami konnymi oraz pokazy skoków przez przeszkody, pokazy musztry wojskowej, kadryla czy też prezentację psów myśliwskich. Największym zainteresowaniem bez wątpienia cieszyła się gonitwa za lisem, będąca pokazem jeździeckich umiejętności. Z dużym zainteresowaniem spotkał się koncert sygnalistyki myśliwskiej w wykonaniu zespołu „Hetmańscy”. Nie zabrakło również dynamicznej prezentacji ptaków drapieżnych.

Na stoiskach gastronomicznych można było spróbować kuchni regionalnej oraz skosztować potraw z dziczyzny. Swoje stoisko przygotowali także leśnicy.

Organizatorami wydarzenia byli: Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie, Fundacja Klikowska Ostoja Polskich Koni oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnowie.

O Hubertusie

Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców, organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego, zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 3 listopada.

Wśród jeźdźców (Hubertus konny) urządzana jest natomiast tradycyjna gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis.

foto: Maciej Mazur

IB

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

Back to top button