ADV
WiadomościWideo
Trending

Świętując Wolność i Niepodległość / zdjęcia / video

11 listopada 1918r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość. „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – głosiła ustawa z 23 kwietnia 1937 roku, ustanawiająca państwowe obchody Święta Niepodległości.

Gminne Obchody

104. rocznica powrotu Polski na mapę świata w 1918 roku była okazją do patriotycznego świętowania w Borzęcinie w ramach XI Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. I choć radość z tego faktu była głównym tematem wydarzenia, to zarówno w przemówieniach, jak i prywatnych rozmowach pojawiał się niepokój związany z wojną toczoną za naszą wschodnią granicą. Zwracając się w okolicznościowym słowie do mieszkańców, wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak przypomniał wydarzenia i osoby, które wpłynęły na to, że po 123 latach zaborów Polska odzyskała swoją niepodległość. Przestrzegał jednak, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. – Trzeba ją stale zdobywać na nowo. Sięgając w głąb historii musimy pamiętać, że należymy do tych pokoleń, którym nie wolno zmarnować i zaprzepaścić zgromadzonego dorobku. Bo Polska to ogromne bogactwo kultury, piękna tradycja, to duma i honor. Jeżeli w imię odpowiedzialności za to dziedzictwo nasi przodkowie potrafili narażać swoje życie i przelewać krew, to nam współcześnie żyjącym nie wolno o tym zapominać.

Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Brzyk zwracał uwagę na wiele zagrożeń naszej niepodległości, nie tylko tych zewnętrznych, ale i wewnętrznych. – Martwi mnie tocząca się wojna polsko-polska, to że siedząc przy wspólnym stole, nie potrafimy się dogadać, wytworzyliśmy sobie wrogów. Chciałbym, żeby te czasy jak najszybciej się skończyły. Dzięki temu łatwiej też będziemy sobie radzić także z zagrożeniami zewnętrznymi.

Okolicznościowe adresy, które odczytał dyrektor GOK Piotr Kania, skierowali: Premier – Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Podziękowanie za pomoc

W uroczystości uczestniczyły także dwie Ukrainki – Olena Dmytryk i Ines Oleksy, które mieszkając w Polsce pomagają tym, którzy zostali w Ukrainie. Przejęte losem swojej ojczyzny, która dziś – jak kiedyś Polska – walczy o swoje prawo do swobodnego życia, bez kajdan i poleceń z Kremla angażują się w akcje charytatywne, zbiórki żywności, odzieży, środków higienicznych, leków a nawet zakup kamer termowizyjnych czy używanego samochodu dla żołnierzy. Udzielają także wsparcia psychicznego i moralnego dorosłym, wspierają dzieci ukraińskie w nauce w polskich szkołach. Za wszelką dobroć, wsparcie i pomoc udzielone Ukraińcom przez Polaków, dziękowały podczas uroczystości.

Wasz kraj otworzył swoje granice i serca, przyjął największą liczbę moich rodaków – to jest bezcenne! Chcę podziękować w imieniu wszystkich Ukraińców, którym woziłam Wasze dary. (…) Wiem, że wszyscy już jesteśmy zmęczeni tą wojną, ale Wasze wsparcie jest nam bardzo potrzebne, bo od naszego zwycięstwa zależą losy innych krajów, w tym Polski – mówiła Olena Dmytryk, która po wybuchu wojny przyjechała z Kijowa z dwójką małych dzieci i matką do Przyborowa w gminie Borzęcin.

Wtórowała jej Ines Oleksy. – Drodzy Przyjaciele, Polacy! Wasza historia również jest naznaczona walką o wolność i niepodległość, milionem ofiar i poświęceniem. Nikt, jak Wy nie wie, jak ważna jest Ojczyzna i jej wolność, która nie jest dana raz na zawsze. W tym trudnym dla mojego kraju momencie podaliście pomocną dłoń, nie odwróciliście się od walczącego narodu. I za to Wam dziękuję!

Śpiewanie na szóstkę z plusem

Świętowanie patriotycznych uroczystości nierozerwalnie związane jest także ze śpiewaniem polskich pieśni patriotycznych. W tym roku w borzęcińskim domu kultury z okolicznościowym repertuarem wystąpiła utytułowana Orkiestra Dęta Okulice pod dyrekcją Mariusza Kurnika. W swoim dossier może pochwalić się m.in. II miejscem w Finale Ogólnopolskiego Przeglądu Orkiestr OSP – Busko Zdrój 2022. Kilkudziesięciu muzyków wspomagali soliści: Weronika Czyż, Hania Biernat, Paweł Pradel i Wojciech Oleksyk. Zebrani wysłuchali m.in. Marsz pierwszej brygady, Pierwsza kadrowa, O mój rozmarynie, Rogatywka i wiele innych. Tradycyjnie, część utworów wykonywana była chóralnie, wspólnie z uczestnikami uroczystości. Pojawiły się: Wojenko, wojenko, Rozkwitały pąki, Szara piechota, Przybyli ułani, a na bis zaśpiewano Serce w plecaku. Wspólne śpiewanie i gminne uroczystości zakończył poczęstunek „patriotyczną” grochówką, którą przygotowały panie z Gminnego Ośrodka Kultury.

„Pod biało-czerwoną”

XI Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości obchodzono w tym roku pod hasłem „Pod biało-czerwoną”. Miało to związek z patriotyczną inicjatywą budowy masztów w Polsce, realizowaną pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z założeniem, zadanie nie tylko honoruje Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także ma zachęcić do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Gmina Borzęcin uczestniczyła w tym konkursie, w którym w całym kraju w internetowym głosowaniu wzięło udział ponad 400.000 osób. Dzięki największej liczbie głosów w powiecie brzeskim i staraniom wójta gminy Borzęcin, który był lokalnym liderem akcji obok budynku remizy OSP w Borzęcinie Górnym posadowiono nowy maszt, na którym – po raz pierwszy – załopotała biało-czerwona flaga. Podnieśli ją w trakcie hymnu Polski, odgrywanego przez Orkiestrę Dętą Okulice, strażacy z miejscowej jednostki. Dopełnieniem uroczystości były także kwiaty i znicze złożone przez delegacje przed Pomnikiem Poległych i Pomordowanych, jako wyraz hołdu tym wszystkim, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

Organizatorami Gminnych Obchodów byli: Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, Przewodniczący Rady Gminy Borzęcin Czesław Małek, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminny Ośrodek Kultury. Wydarzenie współfinansowane było ze środków Gminy Borzęcin i Powiatu Brzeskiego. Uroczystość poprowadził piszący te słowa.

Piotr Kania

Fot. Maciej Mazur

Podobne artykuły

Back to top button