ADV
blank
Wiadomości
Trending

III Manewry Pierwszej Pomocy dla MDP w Biesiadkach / 18 maja 2024 r.

18 maja 2024 r. w Biesiadkach odbyły III Manewry Pierwsze Pomocy dla drużyn MDP. W trakcie ich realizacji zawodnicy mieli do wykonania 4 zadania w ramach których udzielali pomocy medycznej osobom poszkodowanym. W zawodach wzięło udział 16 drużyn z Powiatów Tranowskiego, Bocheńskiego i Brzeskiego.

Pierwsze miejsce zdobyła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza ze Szczepanowa.

♦️Zadanie nr 1 pn. „Teściowa” odbywało się na terenie Karpiowa Zawadka (idealne miejsce na relaks dla całej rodziny). Tam zawodnicy mieli za zadnie udzielić pomocy dziecku które źle się poczuło po ugryzieniu przez węża🪱. W trakcie działań dochodziło u niego do drgawek i finalnie do zatrzymania krążenia. W ramach podgrywki jeden z kolegów poszkodowanego na widok całego zajścia zadławił się jabłkiem i również wymagał wdrożenia czynności ratowniczych.
♦️Zadanie nr 2 pn „Fernando” odbywało się w sadzie gdzie rozjuszony byk zaatakował rolnika. W chwili przybicia ratowników byk był już zamknięty natomiast na trawie leżał mocno poturbowany mężczyzna z licznymi obrażeniami zagrażającymi życiu. Tutaj zawodnicy musieli podzielić się zdaniami i w jak najkrótszym czasie zatamować masywne krwawienia z dwóch okolic ciała a następnie odnaleźć i zabezpieczyć inne mniej zagrażające życiu obrażenia i zadbać o komfort termiczny poszkodowanego.
♦️Zadanie nr 3 pn „Elektryk po zdalnym nauczaniu” realizowane było w budynku LKS Biesiadki gdzie poszkodowany był „elektryk”. Zawodnicy po dotarciu i sprawdzeniu bezpieczeństwa mieli udzielić pomocy mężczyźnie u którego doszło do nagłego zatrzymania pracy serca spowodowanego najprawdopodobniej porażeniem prądem. Po rozpoczęciu wysokiej jakości uciskania klatki piersiowej, wdrożeniu wentylacji i użyciu automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED u poszkodowanego dochodziło do powrotu funkcji życiowych. Kolejnym celem zadnia było zabezpieczanie oparzenia elektrycznego na dłoni i ułożeniu poszkodowanego w pozycji bocznej.
♦️Zadanie nr 4 „Kibic” odbywało się w remizie OSP Żerków. Tam zawodnicy po przybyciu zastali młodego mężczyznę siedzącego w drzwiach który wcześniej konstruował samodzielnie ładunek pirotechniczny i doszło do wybuchu. Za nim swobodnie rozwijał się pożar. Rolą ratowników było ewakuować poszkodowanego w miejsce bezpieczne i tam udzielnie mu pierwszej pomocy (wdrożenie odpowiedniej pozycji, zabezpieczenie wbitego elementu w ramię, założenie odpowiednich opatrunków na oparzenia dłoni ). Dodatkowo jednostka mogła zdobyć punkty za zamknięcie garażu co w znacznym stopniu spowolniło rozwój pożaru.

Zadania sędziowali Ratownicy Medyczni z dużym doświadczeniem w Zespołach Wyjazdowych.

Zawody zorganizowane zostały przy wsparciu finansowym Powiat Brzeski w ramach realizacji zadnia publicznego pod nazwą „III Manewry Pierwszej Pomocy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych” Dodatkowo udało się pozyskać środki finansowe Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach wniosku złożonego w programie edukacja dla bezpieczeństwa.

Patronat honorowy nad zawodami objęli Andrzej Potępa, Komendant Powiatowy PSP w Brzesku st. bryg. Janusz Potera oraz Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Gnojniku dh Wojciech Rzepa. Organizatorem zawodów była nasza jednostka oraz wójt Gminy Gmina Gnojnik dh Leszek Ząbkowski.

Nagrody ufundowane zostały przez Powiat Brzeski, Marta Malec-Lech, Gmina Gnojnik, Climax NET.

foto: OSP Szczepanów

OSP Biesiadki

blank

Podobne artykuły

Back to top button