ADV
Wiadomości
Trending

INTERWENCJA w Brzesku. Wykańczają ich dopłaty do ciepła. Winne podzielniki?

W piątek 3 listopada 2023 r. w programie Interwencja telewizji Polsat wyemitowany został reportaż poświęcony sytuacji lokatorów spółdzielni mieszkaniowej w Brzesku. Mieszkańcy otrzymali do uregulowania dopłaty za energię cieplną, które idą w tysiące złotych. Są tym mocno oburzeni, a głównym powodem zamieszania są wg nich podzielniki ciepła. Z rozmów z mieszkańcami wynika, że problem ponadnormatywnych dopłat nie jest „równomiernie” rozłożony w mieście. Na przykład na osiedlu Jagiełły wiele osób nie miało dopłat, lub były one minimalne.

Czy wizyta ekipy telewizyjnej z programu Interwencja rozwiąże problem? Czy Spółdzielnia usiądzie do poważnej rozmowy z mieszkańcami?

Materiał video – INTERWENCJA Polsat. Wykańczają ich dopłaty do ciepła. Winne podzielniki? <==

Niemal dwa tysiące złotych, a nawet 3600 zł i więcej – takie dopłaty do ciepła otrzymali lokatorzy jednej ze spółdzielni mieszkaniowych w Brzesku. Ludzie są wściekli, bo wcześniej kilka razy podwyższano im bieżące opłaty. Pytają, skąd takie rozliczenia, skoro były rządowe tarcze. Czy to przez podzielniki ciepła?

Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej w Brzesku w Małopolsce szukając pomocy i nagłośnienia tej bulwersującej sprawy napisali do programu Interwencja. Lokatorzy są oburzeni ogromnymi dopłatami za ogrzewanie.

– Pięćdziesiąt lat tu mieszkam i po raz pierwszy mnie spotkało, że mam 1850 zł dopłaty. To się nigdy w życiu nie zdarzyło. Prezes powiedział: dostajecie trzynastą, czternastą emeryturę? Trzeba płacić – opowiadał jeden z lokatorów.

Nasi rozmówcy mają też wątpliwości w sprawie podzielników ciepła na kaloryferach.

– Ja mam niewielką dopłatę, bo 3634 zł, niektórzy mieli większą, słyszałem. Ja sobie skręcałem grzejniki często na zero, żeby po prostu mi nie naliczały, bo wiem, jak było w poprzednich latach, zaczynały być podwyżki. Trochę się zdziwiłem, bo odpaliłem farelkę i liczniki mi naliczały ciepło z tej farelki – usłyszeliśmy.

Na spotkanie z władzami spółdzielni wybrali się z nami także lokatorzy. Niestety prezes nie zgodził się na rozmowę w ich obecności.

– Podzielniki to są niemieckie, nie powinny być w naszym budownictwie stosowane – przekonywał mieszkaniec.

– Nie wiem, czy to prawda. Pierwszy raz z czymś takim się spotkałem. Jeśli firma działa legalnie, ma certyfikaty… – odpowiedział Jerzy Fijałkowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Brzesku.

Pan Adam walczy z podzielnikami ciepła od lat. Nie zgodził się na ich instalację w swoim mieszkaniu, a spór ze spółdzielnią skończył się w sądzie.

– Złożyłem pozew do sądu o zwrot z centralnego ogrzewania. Powoływani byli biegli, to trwało lata, ale zasądzono na moją rzecz odszkodowanie. Doszło jednak do apelacji, w której normalnie odrzucono nam wszystko. Teraz żądają 1700 zł dopłaty. Nie zapłacę. Tylko czekam, żeby podali mnie ewentualnie do sądu – przekazał Adam Oleksiak.

– Ta walka jest uzasadniona, bo nie możemy bez przerwy dopłacać do tego ogrzewania. W mieszkaniach narożnych nie mają podzielników w łazienkach, a przecież te mieszkania też są ogrzewane, prawda? Dochodzi do takich sytuacji, że mieszkańcy zakręcają kaloryfery w pokojach, a otwierają drzwi do łazienek i ogrzewają sobie pomieszczenia ciepłem z łazienki – wskazała Halina Oleksiak, żona pan Adama.

– Są pomieszczenia, gdzie można było założyć, a są takie, że nie można. Firma uznała, że nie można w łazience, bo są tam rury grzewcze – wyjaśnił Jerzy Fijałkowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Brzesku.

Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Brzesku mówią, że podwyżki to wynik wzrostu cen węgla i gazu. Ale nie do końca wiadomo, ile tych podwyżek w tym roku było…

– Jest licznik na węźle, którym dostarczane jest ciepło do bloku. To jest odczytywane co miesiąc i co miesiąc jest rozliczane ze spółdzielnią – powiedział Tadeusz Pasierb z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Brzesku.

Reporter: Spółdzielnia informuje, że cztery razy podnieśliście ceny. Czy to prawda?

– Nie wiem.

– W jednym piśmie jest napisane, że czterokrotnie były podwyżki, a w drugim, że trzykrotnie. To nawet spółdzielnia nie wie, ile było podwyżek?

– Ceny wzrosły trzykrotnie, a właściwie czterokrotnie – stwierdziła Joanna Mróz, główna księgowa Spółdzielni Mieszkaniowej w Brzesku.

– To trzy czy cztery? – zapytaliśmy.

– Trzy, sprostujemy – zapowiedziała.

Już po wizycie reporterów Interwencji spółdzielcy w Brzesku dostali informację o kolejnej podwyżce. Wielu chce rezygnacji z podzielników ciepła. Sam prezes podzielników u siebie nie ma, ale on mieszka w innej spółdzielni.

– Przecież były dopłaty, bo była tarcza. Spółdzielnie miały dopłaty, to nie rozumiemy, skąd te podwyżki – argumentują spółdzielcy.

foto: Maciej Mazur

IB / Interwencja Polsat

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

Back to top button