Wiadomości

Jadowniki pamiętają o Żołnierzach Wykletych / 1 marca 2020 r.

Wiadomość o nieorganizowaniu w 2020 r. Biegu Tropem Wilczym w Jadownikach zasmuciła wielu uczestników tego wydarzenia. Mimo że zabraknie wydarzenia sportowego organizatorzy przygotowali jak co roku ciekawy program patriotyczny z okazji Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Już w najbliższą niedzielę 1 Marca 2020 r. w sali widowiskowej Domu Ludowego w Jadownikach odbędzie darmowy pokaz filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego oraz występ zdolnych i utalentowanych uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jadownikach pod dyrekcją Eli Szydłowskiej.

Rozpoczęcie uroczystości na skwerze im. rtm. Witolda Pileckiego o godz. 17.00. 

Uroczystości patriotyczne organizowane są przez sołtysa Jadownik Jarosława Sorysa, radę sołecką i stowarzyszenie „Nasze Jadowniki”. Wspierają ich m. in. harcerze że Szczepu Czarnego z Jadownik. 

O Żołnierzach Wykletych 

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

Jadowniki / IB

PLAKAT

Video

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast