Wiadomości

Sprawa Grażyny Kuliszewskiej / Czesław K. odwołał się

Grażyna Kuliszewska wraz z mężem
Grażyna Kuliszewska wraz z mężem

Jak informuje Fakt.pl. mąż zamordowanej Grażyny Kuliszewskiej – Czesław K. odwołał się do brytyjskiego sądu najwyższego od decyzji o ekstradycji do Polski, którą wydał w sąd w Londynie. Mężczyzna wspólnie z brytyjskimi prawnikami przygotował odwołanie od tego orzeczenia. Jak informuje prokuratura, do czasu rozstrzygnięcia sprawy może minąć nawet kilka miesięcy. 

W poniedziałek 17 lutego 2020 r. brytyjski sąd zdecydował o ekstradycji do Polski Czesława K., męża Grażyny Kuliszewskiej, której ciało w lutym wyłowiono z rzeki Uszwicy. 

Brytyjski sąd od lipca 2019 r. zajmował się sprawą pozostającego w tamtejszym areszcie Czesława K. Decyzja o ekstradycji zapadła po kilku posiedzeniach – ze względu na kwestie proceduralne związane m.in. z tym, że K. zmieniał obrońców, którzy kolejno musieli zapoznawać się z aktami sprawy.

Przypomnijmy – jednym z podejrzanych w sprawie zabójstwa Grażyny Kuliszewskiej jest mąż kobiety – Czesław K. Do zatrzymania mężczyzny przez londyńską policję doszło w poniedziałek 22 lipca 2019 r. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie, która prowadzi śledztwo w sprawie śmierci kobiety. Sąd Westminster Magistrates Court przed którym toczy się sprawa ekstradycji Czesława K. do Polski prowadzi obsługę europejskich nakazów aresztowania (ENA). Pomimo kilkukrotnie wyznaczanych terminów sąd nie podjął ostatecznej decyzji co do ekstradycji mężczyzny.

Pięcioletni syn małżeństwa – w związku z aresztowaniem ojca – trafił pod tymczasową opiekę swojej ciotki. O przyznaniu opieki zadecydował sąd w Brzesku (Małopolskie).

Sprawa śmierci Grażyny Kuliszewskiej

8 stycznia 2019 r. lokalne media poruszyła sprawa zaginionej Grażyny Kuliszewskiej. 34 letnia kobieta pochodząca z Borzęcin zaginęła w nocy z 3 na 4 stycznia 2019 r. Przez kilka kolejnych tygodni sprawa zaginięcia Grażyny Kuliszewskiej elektryzowała nie tylko region, ale i całą Polskę. 

Ostatecznie ciało zaginionej kobiety odnaleźli policjanci, którzy w czwartek 28 lutego przeszukiwali koryto rzeki Uszwicy w miejscowości Bielcza. W poniedziałek 4 marca 2019 r. w Krakowie odbyło się okazanie zwłok znalezionych w Bielczy. Najbliższa rodzina rozpoznała zaginiona kobietę. Pogrzeb tragicznie zmarłej kobiety odbył się 9 marca 2019 r. w Borzęcinie. Pomimo, że od tragedii mija już ponad rok – jak na razie okoliczności zgonu kobiety nie zostały w pełni wyjaśnione. 

Fakt / IB

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast