ADV
Powiat BocheńskiSportWiadomości

Jubileuszowy Bieg Tropem Wilczym za nami! / zdjęcia

W niedzielę 6 marca w Parku Rodzinnym Uzbornia z górą setka biegaczy wzięła udział w 10. jubileuszowej edycji największej masowej imprezy biegowej w Polsce – Biegu Tropem Wilczym.

Bieg poświęcony jest pamięci Żołnierzy Wyklętych – członków antykomunistycznego ruchu oporu po II wojnie światowej i wpisuje się w obchody ustanowionego na 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Organizatorem głównym Biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja, zaś w Bochni od dwóch lat samodzielnie organizuje go Starostwo Powiatowe.

Wszystkich uczestników połączyła jedna idea – przypomnieć heroizm walki powojennego podziemia niepodległościowego. Tegoroczny Bieg odbywał się też w cieniu wojny na Ukrainie, dlatego wśród jego uczestników przeprowadzono zbiórkę pieniędzy pod nazwą „Biegniemy, Ukraino, z pomocą”, która przyniosła kilkaset złotych.

Bocheński Bieg tak naprawdę składa się z dwóch biegów – najpierw wszyscy uczestnicy przebiegli alejkami Paku dystans 1963 metrów – jego długość nawiązuje do daty śmierci w walce ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”. Na mecie wszyscy otrzymali okolicznościowe medale, które wręczał starosta bocheński Adam Korta i burmistrz miasta Stefan Kolawiński.

Następnie 32 biegaczy (w tym 7 pań) stanęło na starcie Biegu Głównego na dystansie 4 km. Nie długość trasy była tu, główną przeszkodzą, ale jej zróżnicowanie pod względem wysokości – przewyższenia sięgają 40 metrów. Pomimo tego i dokuczliwego zimna wszystkim uczestnikom udało się pokonać dystans.

W kategorii pań zwyciężyła Karolina Kokoszka z Nowego Wiśnicza z czasem równym 20 min., przed Sylwią Badylak z Pogwizdowa (21,03 min.) i Sabina Kurczyną z Brzeźnicy (22,44 min).

W konkurencji panów zwyciężali sami mieszkańcy Starego i Nowego Wiśnicza – pierwsze miejsce zajął Krzysztof Filipek (14,37 min.) przed Sewerynem Kaczmarczykiem (14,57 min) i Michałem Rębilasem (15,24 min.) Cała szóstka z rąk starosty i burmistrza otrzymała pamiątkowe puchary.

sp

blank

Podobne artykuły

Back to top button