ADV
Wiadomości

Kamil Pajor wypisany ze szpitala

W poniedziałek 7 marca 2022 r. Kamil Pajor – 17 latek z Brzeska, który od blisko 2 lat walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną został wreszcie wypisany do domu. Miesiac temu – 11 lutego Kamil został poddany przeszczepowi szpiku kostnego. Dzięki odnalezieniu w grudniu 2021 r. jego bliźniaka genetycznego – operacja stała się możliwa.

– Kamil wyszedł do domu i dojeżdżamy do Krakowa na badania i konsultacje. W następnym tygodniu ma tomograf i punkcję szpiku – mówi w rozmowie z naszą redakcją tato Kamila.

Udana operacja przeszczepu to dopiero początek drogi do odzyskania zdrowia przez Kamila. Potrzebuje on kosztownej rehabilitacji i dalszego leczenia. Dlatego tez prosimy naszych czytelników o wsparcie jego walki o zdrowie. Wiemy ze mozemy na Was liczyć!

– Dzięki ludziom którzy pomogli! Dziękujemy! – dodaje tato Kamila.

Jak pomóc?

Zachęcamy do wsparcia Kamila wpłacając na zrzutkę: https://zrzutka.pl/rvywhv

A także dołączając do grupy z licytacjami na rzecz Kamila. Grupa liczy już ponad 5 000 osób.
DRUŻYNA KAMILA <==

Jak przebiegał przeszczep szpiku dla Kamila?

W piątek 4 lutego 2022 r. chłopak został przeniesiony z oddziału onkologicznego na oddział transplantologii. Jak informuje nas jego tato – Kamil przebywa Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu od 22 październik 2021 r.

W niedzielę otrzymał bardzo mocną chemię. Natomaist od poniedziałku do środy jego ciało został poddany radioterapii. Następnie przez kolejne dni otrzymywał specjalne leki które przygotowały jego organizm na dokonanie przeszczepu.

7 marca 2022 r. został wypisany do domu.

Wcześniej Kamil otrzymał próbkę tej chemii, a lekarze sprawdzili jak jego organizm zareaguje, czy nie ma reakcji uczuleniowej. Następnie otrzymał pełną mocną dawkę.

Przeszczep szpiku czyli transplantacja komórek krwiotwórczych to najskuteczniejsza metoda całkowitego wyleczenia ostrej białaczki. Wiąże się ona jednak z różnymi zagrożeniami i dlatego kwalifikowani są do niej pacjenci, którzy mogą odnieść z leczenia tą metodą największe korzyści.

Celem chemioterapii jest jak najskuteczniejsze usunięcie choroby z organizmu. Przeszczep szpiku jest uzupełnieniem chemioterapii, polegającym na „wymianie” szpiku na zdrowy.

Sam moment przeszczepu szpiku to podanie dożylne pobranych wcześniej komórek krwiotwórczych, które poprzez naczynia krwionośne wędrują do jam szpikowych i zasiedlają je dając początek nowemu szpikowi.

Historia choroby Kamila

Kamil Pajor jest uczniem III klasy Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych. Do niedawna Kamil był zdrowym, pełnym energii nastolatkiem. Uwielbiał jeździć na rowerze, bawić się ze swoją młodszą siostrą i ciągle szukał możliwości zdobycia wiedzy o samochodach które są jego wielką pasją. Zaczął średnią szkołę o profilu samochodowym we wrześniu 2019 r., był taki szczęśliwy, nie mógł się doczekać praktyk, nowych wyzwań i zdobywania nowych umiejętności.

Niestety, radość Jego nie trwała długo ponieważ w marcu 2020 roku spadła na Niego, Jego rodziców i całą rodzinę okropna wiadomość – ostra białaczka limfoblastyczna.

Wracając z podwórka nagle zaczęły boleć go wszystkie mięśnie tak bardzo, że nie mógł dotrzeć do domu o własnych siłach. Jego mama pojechała od razu z Kamilem do szpitala w Brzesku – tam podstawowe badania, wyniki i chwilę później Kamil był już w karetce, która zawiozła go do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Rozszerzone badania, tomografia, pobranie szpiku. Każde kolejne wyniki rozwiewały nadzieje o tym, że doszło do jakiejś pomyłki.

Pierwsze leczenie, pierwsza chemia, radioterapia, dodatkowe leczenie wspomagające wątrobę oraz pozostałe organy. To już za nim. Kamil po pierwszym etapie leczenia wrócił do domu. Chemia podawana w tabletkach, dodatkowe leczenie i wizyty u lekarzy, co 4 tygodnie wizyty i szczegółowe badania w Krakowie a na co dzień podstawowe badania wykonywane w Brzesku. Wrócił do sił i jednocześnie odrobine do normalności. Udało mu się nawet ukończyć kurs na elektromechnika!

Kolejny rok szkolny, nowe nadzieje i plany. Nic nie zapowiadało tego co nagle przyszło. 20 października 2021 standardowe kontrolne badania w Krakowie i… informacja że wyniki znów bardzo się pogorszyły i wracił do szpitala. Blisko 70% szpiku kostnego zostało zajęte przez komórki nowotworowe, dodatkowo został zajęty częściowo układ nerwowy. Nie było wesoło. W ramach leczenia Kamil miał podawaną chemię, początek leczenia znosił dzielnie, ale nie ma co ukrywać, że każdym dniem leczenie osłabiało jego organizm. Bywały różne dni, jednak ten młody, dzielny chłopak wciąż mówi do swojej mamy, że jak tylko wyjdzie ze szpitala to robi kolejne kursy, szkolenia. Ma mnóstwo planów na przyszłość.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia udało się znaleźć genetycznego bliźniaka Kamila – powoliło to na dokonanie przeszczepu szpiku.

Pomimo różnych przeciwności losu Jego bliscy wierzą, że każdy dzień to nowa nadzieja na lepsze jutro. Wierzą że wygrają z chorobą, a Kamil wróci do zdrowia. Wierzą że przyjdzie czas że odetchną z ulgą, a Kamil będzie mógł dalej rozwijać swoje pasje, znaleźć swoją pierwszą miłość i żyć tak, jak jego rówieśnicy.

IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button