ADV
Wiadomości
Trending

Katastrofa budowlana w Dębnie. 1 osoba nie żyje, a 3 są ranne / 1 maja 2024 r.

W środę 1 maja 2024 r. o godzinie 15.50 do stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku wpłynęła informacja o katastrofie budowlanej do jakiej doszło w miejscowości Dębno. Na jednej z posesji podczas prac rozbiórkowych prowadzonych przy budynku gospodarczym doszło do zawalenia się ściany szczytowej. W następstwie zdarzenia poszkodowane zostały 4 osoby – w tym dwie kobiety (w wieku 36 lat i 62 lat) oraz dwoje dzieci w wieku 7 i 10 lat. Pomimo podjętej przez służby ratownicze czynności resuscytacyjnych – 40 letnia kobieta zmarła. Dzieci w stanie ciężkim zostały przetransportowane śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratowniczego (Ratownik 6 oraz Ratownik 10) do szpitala.

– W miejscowości Dębno w Powiecie Brzeskim podczas prac rozbiórkowych dachu budynku gospodarczego doszło do zawalenia ściany szczytowej tego budynku.

W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały 4 osoby – dwie osoby dorosłe oraz dwoje dzieci w wieku 7 i 10 lat.

Na miejscu trwają działania ratownicze. Miejsce jest zabezpieczone – mówi mł. kpt. Dominik Machał, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano znaczne siły ratownicze – w tym śmigłowce ratownicze Ratownik36 i Ratownik#10 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Zespół Ratownictwa Medycznego, a także strażaków z JRG Brzesko oraz druhów z OSP Dębno. Na miejscu obecny jest również prokurator oraz policja.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu okazało się, że na skutek zawalenia się jeden ściany szczytowej budynku poszkodowane zostały cztery osoby, które zostały wyciągnięte spod gruzów przez osoby postronne.

Pierwsza rota medyczna przystąpiła do resuscytacji krążeniowo-oddechowej u jednej z osób. Niestety pomimo trwającej ponad godzinę reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych.

Kolejni ratownicy udzielali pomocy kolejnym trzem osobom poszkodowanym. Dwie z nich zostały przetransportowane śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Ratownik6 i Ratownik10 do szpitali, a jedna osoba naziemnym zespołem ratownictwa medycznego.

Działania strażaków polegały również na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia na czas prowadzonych czynności przez nadzór budowlany oraz prokuratura. Ruch na czas działań służb był całkowicie zablokowany.

Po blisko 4 godzinnych działaniach zastęp powrócił do koszar – szczegółowo relacjonują przebieg akcji druhowie z OSP Dębno.

foto: PSP Brzesko – zdjęcia nadesłane

IB / PSP Brzesko

Galeria zdjęć

blank blank blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button