ADV
Wiadomości
Trending

Kazimierz Brzyk odesłał do Belwederu swój Srebrny Krzyż Zasługi

Na ostatniej sesji Rady Powiatu podczas dyskusji na temat obchodów 40-lecia Szpitala Powiatowego Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Kazimierz Brzyk poinformował uczestników obrad o odesłaniu do Belwederu Srebrnego Krzyża Zasługi, jaki otrzymał podczas uroczystości jubileuszowych. Bardzo krótko uzasadnił wówczas swoją decyzję.

W czasie uroczystości w maju 2023 r. postanowieniem Prezydenta PR na wniosek Wojewody Małopolskiego Kazimierz Brzyk został odznaczony za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej SREBRNYM Krzyżem Zasługi.

Decyzja ta wywołała wiele komentarzy i zapytań wśród osób związanych z lokalnym samorządem.

– Ponieważ docierają do mnie pytania co tak naprawdę zaważyło na mojej decyzji zamieszczam poniżej tekst pisma wysłanego do Pana Prezydenta – pisze na swoim profilu Kazimierz Brzyk.

Pełny tekst pisma wysłanego do Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Kazimierz Brzyk Brzesko, 16.06. 2023 r.
Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego
Pan Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

19 maja 2023 roku podczas uroczystych obchodów 40-lecia Szpitala w Brzesku wręczono mi z Pana nadania Srebrny Krzyż Zasługi. Potraktowałem to jako docenienie mojej dotychczasowej pracy społecznej i samorządowej, bo w Radzie Powiatu kończę właśnie szóstą kadencję. Niestety, to co wydarzyło się 29 maja, kiedy podpisał Pan haniebną i fatalną w skutkach ustawę o powołaniu tzw. komisji do spraw „zbadania ruskich wpływów”, spowodowało moją decyzję o odesłaniu Panu wspomnianego odznaczenia.

Nie ukrywam że nie byłem nigdy Pana entuzjastą i nie mogłem się pogodzić z faktem wyboru Pana na Prezydenta RP, a obserwując Pana postawę, wcielającego się w „notariusza” rządzącej partii, który podpisuje kolejne ustawy, demolujące m.in. nasz wymiar sprawiedliwości oraz ewidentnie łamiącego Konstytucję tę ocenę jeszcze bardziej pogłębiały. Smutne, że także w sytuacji, gdy nie będzie Pan miał okazji na reelekcję, nie podjął Pan nawet próby choćby częściowego ratowania swej fatalnej reputacji w oczach świadomych obywateli. Sądziłem, że tak jednoznacznie bolszewickiej ustawy Pan ostatecznie nie podpisze. Myliłem się. Zachował się Pan nie jako Prezydent wszystkich Polaków, lecz wyłącznie będącym na usługach rządzącej partii…

Analizując wypowiedzi środowiska prawniczego, w tym promotora Pana rozprawy doktorskiej, który publicznie wyraża swój wstyd za postawę swojego wychowanka, nie sposób nie zgodzić się z opinią, że ostatnim podpisem pogrzebał Pan ustrój demokratyczny w mojej Ojczyźnie. Podzielam w pełni pogląd, że swoimi decyzjami zdegradował Pan urząd Prezydenta RP, którego autorytet trudno będzie odbudować.

Wobec zaistniałej sytuacji nie mogę przyjąć od Pana żadnego odznaczenia, by nie być posądzonym o wpisywanie się w prowadzoną przez Pana politykę dewastacji państwa prawa, prowadzącą wprost do rządów autorytarnych, w których władza wyłączona jest spod jakiejkolwiek kontroli społecznej.

Z należnym uszanowaniem

Kazimierz Brzyk


Foto: FB SPZOZ Brzesko

IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button