ADV
Powiat TarnowskiSportWiadomościWideo
Trending

Klikowska Parada Konna 2022 / zdjęcia

Jak zwykle w II weekend września (11 września 2022r) po raz kolejny na terenach stadniny na których gospodaruje Fundacja „Klikowska Ostoja Polskich Koni” odbyła się Klikowska Parada Konna.

To wydarzenie kończące cykl wydarzeń hodowlano-promocyjnych w Klikowej, a będące kontynuacją znanej Tarnowianom Tarnowskiej Parady Konnej, która odbywała się za czasów funkcjonowania Państwowego Stada Ogierów Klikowa właśnie w tym miejscu.

Zgodnie z programem w niedzielę do godziny 12.30 odbyły się czempionaty hodowlane koni rasy śląskiej i polski koń zimnokrwisty. Konie oceniane były przez 2 komisje sędziowskie w składach 3-osobowych. Łącznie oceniono 36 koni rasy śląskiej i 19 koni rasy polski koń zimnokrwisty. W każdej rasie ocenie poddano zwierzęta z uwzględnieniem ich wieku i płci, wyniki zamieszczono poniżej.

XIII Wojewódzki Czempionat Hodowlany Koni Rasy Śląskiej

XIII Wojewódzki Czempionat Hodowlany Koni Rasy Śląskiej, wzięło w nim udział 36 koni w tym 14 ogierów i 22 klacze

Wyniki czempionatu były następujące:
– Czempion ogierów rocznych ogier ROMARIO hodowca i właściciel Frej Rafał, Moskorzew, woj. świętokrzyskie
– Wiceczempion ogierów rocznych – ogier IGNACIO hodowca i właściciel Burtan Andrzej, Naprawa, woj. małopolskie
– Czempion klaczy rocznych klacz AKTORKA-S hodowca i właściciel Ścisłowicz Jan, Ludźmierz, woj. małopolskie.
– Wiceczempion klaczy rocznych klacz AMOON hodowca i właściciel Kondrat Damian, Kisielów, woj. podkarpackie
– Czempion klaczy dwuletnich klacz AGENTKA-S hodowca i właściciel Ścisłowicz Jan, Ludźmierz, woj. małopolskie
– Wiceczempion klaczy dwuletnich klacz AMBRELLA hodowca i właściciel Kondrat Damian, Kisielów, woj. podkarpackie
– Czempion klaczy starszych klacz TOSKANIA-G hodowca Garstka Daniel, Gołębice, woj. dolnośląskie właściciel Leńczyk Łukasz, Wola Dalsza, woj. podkarpackie
– Wiceczempion klaczy starszych klacz ADAPTACJA-S hodowca i właściciel Ścisłowicz Jan, Ludźmierz, woj. małopolskie

X Wojewódzki Czempionat Hodowlany Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty

X Wojewódzki Czempionat Hodowlany Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty, wzięło udział łącznie 19 koni w tym 8 ogierów i 11 klaczy.

Wyniki czempionatu były następujące:
– Czempion ogierów rocznych ogier BALAST hodowca i właściciel Gruszka Robert, Wilczyska, woj. małopolskie
– Wiceczempion ogierów rocznych ogier WALD hodowca Kruk Adam, Chyrzyna, woj. podkarpackie właściciel Łabuz Sebastian, woj. małopolskie
– Czempion ogierów dwuletnich ogier KARVID RS hodowca Szultka Roman, Sąpolno, woj. pomorskie właściciel Leniart Stanisław, woj. podkarpackie
– Wiceczempion ogierów dwuletnich ogier LARSON RS hodowca Szultka Roman, Sąpolno, woj. pomorskie właściciel Leniart Stanisław, woj. podkarpackie
– Czempion klaczy rocznych klacz JULY hodowca i właściciel Tulej Robert, Oseredek, woj. lubelskie,
– Wiceczempion klaczy rocznych klacz BLOMMA hodowca i właściciel Dzimira Mariusz, Aksmanice, woj. podkarpackie
– Czempion klaczy dwuletnich klacz GWIEZDNA hodowca i właściciel Kural Grzegorz, Sufczyn woj. małopolskie
– Wiceczempion klaczy dwuletnich klacz FARMA hodowca i właściciel Wnęk Marcin, Tonia, woj. małopolskie

Po zakończonych Czempionatach koni obu ras, uroczystym otwarciem w obecności zaproszonych gości: parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli firm i instytucji, a także paradnym szyku zaprzęgów tradycyjnych, kawalerzystów z Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. Płk Strzelców Konnych i Stowarzyszenia „Kasztanka” z Limanowej, przy licznej publiczności rozpoczęła się II część „Klikowskiej Parady Konnej”, podczas której odbyły się pokazy musztry kawaleryjskiej w wykonaniu Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. Płk Strzelców Konnych. Po tym pokazie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród Hodowcom koni, oraz dekoracja koni, które zajęły czołowe miejsca w Czempionatach. Kolejnym punktem programu był pokaz pracy psów myśliwskich i pokaz kadryla w wykonaniu 8 koni dosiadanych przez amazonki ze Stowarzyszenia Kawalerii Konnej im. 5. Płk Strzelców Konnych w Dobryninie, pow. mielecki. Po tym dynamicznym i pełnym elegancji pokazie zostały zaprezentowane koni rasy czystej krwi arabskiej z prywatnej stajni „Klikowa Arabians”, Marka Rzepki. Na sam koniec przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowano zaprzęgi tradycyjne. Pokaz ten niewątpliwie uświetnił Klikowską Paradę Konną. Powożący zaprezentowali zaprzęgi w stylu angielskim, krakowskim (kilka zaprzęgów) podhalańskim/góralskim, zaprzęg gospodarski, zaprzęg maziarski, czy zaprzęg strażacki z tradycyjną sikawką na podwoziu pojazdu konnego, podobnie jak i taczankę wojskową na podwoziu wozu mleczarskiego. Zaprezentowano ubiory i stroje regionalne oraz pojazdy, których wiek liczono na kilkadziesiąt do ponad 100 lat.

Mimo niezbyt przychylnej pogody (padający z przerwami deszcz) publiczność dotrwała do końca, dając nam wszystkim sygnał, że takie wydarzenia warto i należy organizować. Na koniec należą się słowa uznania i podziękowanie zarówno dla hodowców-wystawców koni jak i wszystkich biorących udział w pokazach przygotowanych dla publiczności za ich trud i zaangażowanie, a gościom i publiczności za obecność i wytrwałość.

Organizatorami tego wydarzenia byli Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie i Fundacja „Klikowska Ostoja Polskich Koni”, a współorganizatorami Tarnowski Oddział Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie, Stowarzyszenie Centrum Hodowli i Promocji Koni Polski Południowej, Ochotnicza Straż Pożarna: Łukanowice, Zakrzów, a także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Polski Związek Łowiecki – Zarząd Okręgowy Tarnów.

Patronat honorowy nad Klikowską Paradą Konną objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Tarnowa, Starosta Tarnowski.

Organizacja tak dużego wydarzenia jest trudna bez sponsorów którymi byli: Urząd Miasta Tarnów, Instytut Zootechniki PIB w Balicach, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Huta Szkła -Tadeusz Wrześniak, Polmark Sp z o.o. Urząd Miasta i Gminy Wojnicz.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Hodowca i Jeździec, Tarnów.net.pl oraz Informator Brzeski.

O Klikowskiej Ostoi Polskich Koni

Fundacja „Klikowska Ostoja Polskich Koni”, która administruje obiektem w Klikowej działa od 2014 r. Mimo że stadnina koni znajduje się w mieście, to udało się zachować jej niepowtarzalny klimat i stworzyć ośrodek przyjazny dla osób ceniących wypoczynek w pięknej okolicy, bez zgiełku miasta i w rodzinnej atmosferze. Klikowa to miejsce od ponad 100 lat związane z hodowlą koni, było i jest przykładem dobrego gospodarowania, polskiej świetności i patriotyzmu.

W Klikowej w zabytkowych stajniach mieszka ponad 50 koni. Ośrodek korzysta też z pobliskich rozległych pastwisk i łąk. W Klikowej działa szkoła jazdy konnej prowadząca naukę dla dorosłych i dla dzieci na różnych poziomach zaawansowania. Przy zwierzętach pracuje doświadczona kadra, która potrafi zadbać o ich komfort oraz w bezpieczny sposób przeprowadzać szkolenia.

Cyklicznie organizowane imprezy jeździeckie i zaprzęgowe pozwalają budować rozpoznawalność miejsca, a także podtrzymywać i rozwijać obecność koni w regionie.

Mimo wielu przeciwności dzięki zaangażowaniu wielu pasjonatów w stajniach „Klikowskiej Ostoi” cały czas prowadzona jest działalność hodowlana — by kształtować polską hodowlę i służyć ludziom w hippice, turystyce i hipoterapii. Poprzez swoją działalność fundacja promuje Tarnów i region, a także kultywuje polskie tradycje związane z końmi i ich użytkowaniem.

To miejsce godne polecenia dla każdego, kto chce aktywnie wypocząć na końskim grzbiecie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://klikowa.com.pl/.

Fot. Maciej Mazur

Podobne artykuły

Back to top button