ADV
Wiadomości

Kobieta wydmuchała ponad 5 promili. Prowadziła mimo dożywotniego zakazu

Mieszkanka Nowego Sącza spowodowała kolizję i oddaliła się z miejsca zdarzenia. W chwili, gdy policjanci zatrzymali kobietę, „wydmuchała” ponad 5 promili, a na jaw wyszło, że ma dożywotni zakaz kierowania pojazdami orzeczony przez sąd. Teraz niefrasobliwą sądeczankę czeka surowa kara. 

1 listopada br. kilkanaście minut po godzinie 6:00 na jednym z osiedli w Nowym Sączu kierująca oplem nie ustąpiła pierwszeństwa i doprowadziła do zderzenia z prawidłowo jadącą kią. Sprawczyni postanowiła jednak oddalić się z miejsca zdarzenia. Kiedy policjanci otrzymali zgłoszenie i dotarli na miejsce kolizji, natychmiast podjęli czynności, by ustalić, kto w chwili zdarzenia kierował oplem. W efekcie tych działań mundurowi ustalili, że sprawczynią kolizji była 35-latka. Kobieta została zatrzymana a w rozmowie z policjantami przyznała, że to ona kierowała oplem. Kiedy funkcjonariusze przeprowadzili badanie trzeźwości, okazało się, że sądeczanka miała w organizmie ponad 5 promili alkoholu!

Dodatkowo po sprawdzeniu w systemach na jaw wyszło, że kobieta ma orzeczony przez sąd dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.
Teraz sądeczanka poniesie konsekwencje swojego niefrasobliwego zachowania – opowie za kierowanie pojazdem mimo orzeczonego dożywotniego zakazu i w stanie nietrzeźwości, a także za spowodowanie kolizji i oddalenie się z jej miejsca. Grozi jej wysoka grzywna oraz kara nawet do 5 lat więzienia.

KONSEKWENCJE KIEROWANIA POJAZDEM PO ALKOHOLU
Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:
• grzywna w wysokości do 30 tysięcy zł lub areszt do 30 dni,
• zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
• 15 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:
• grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
• zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
• świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 000 zł do 60 000 zł,
• 15 punktów karnych,
• jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Ponadto warto przypomnieć, że sprawca kolizji, który jest pod wpływem alkoholu lub który oddalił się z miejsca zdarzenia, ponosi całkowitą odpowiedzialność materialną za spowodowane przez siebie szkody. Dotyczy to również kierowców, którzy spowodują kolizję nie mając uprawnień do kierowania pojazdami.

policja.gov.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button