ADV
Wiadomości
Trending

Kolejne moździerze z Tarnowa trafiły do WOT

W piątek, 30 października br. Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. zakończyły dostarczanie kolejnej partii lekkich moździerzy piechoty LMP-2017 do Wojsk Obrony Terytorialnej. Dostawa, która objęła 204 sztuki, przebiega zgodnie z harmonogramem. W ten sposób zakłady zrealizowały terminowo tegoroczny plan dostaw.

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. są wykonawcą umowy podpisanej w grudniu 2018 r., dotyczącej pozyskania w latach 2019-2022 na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) i Wojsk Lądowych 780 lekkich moździerzy piechoty LMP-2017 kalibru 60 mm. Umowa obejmuje również szkolenie instruktorów, dostarczenie materiałów szkoleniowych oraz pakiet e-learningowy. W 2019 r. do WOT trafiło 150 sztuk tego wyrobu, a w 2021 r. planowana jest dostawa kolejnych 294 egzemplarzy.

Tegoroczne terminowe dostarczenie zaplanowanej liczby moździerzy jest sukcesem spółki, zważywszy na sytuację epidemiczną. Wirus Sars-Cov-2 wpłynął na gospodarkę i wszystkie dziedziny życia społecznego. Sektor zbrojeniowy również nie był wolny od występujących w tej sytuacji utrudnień i problemów. Tarnowskie przedsiębiorstwo – dzięki mobilizacji wszystkich pracowników i dobrze zaplanowanej strategii – wyszło z niej obronną ręką, dostarczając całość zaplanowanej na ten rok dostawy w wymaganym terminie.

***

Lekki moździerz piechoty LMP-2017 służy do niszczenia siły żywej, lekkich umocnień polowych oraz środków ogniowych i techniki wojskowej ogniem półpośrednim (cel widoczny ze stanowiska ogniowego) w warunkach widzialności optycznej o każdej porze doby i w każdych warunkach atmosferycznych. Jedną z najważniejszych cech operacyjnych moździerza LMP-2017 jest zapewnienie dowódcy pododdziału natychmiastowego wsparcia ogniowego. Zakłady oferują LMP-2017 w dwóch kalibrach: 59,4 mm i NATO-wskim 60,7 mm zgodnym ze STANAG 4425.2. Do lekkiego moździerza piechoty LMP-2017 stosuje się naboje z pociskiem odłamkowym O-LM60, z pociskiem oświetlającym S-LM60 oraz z pociskiem odłamkowym O-LM60N (M60-HE).

Warto zwrócić uwagę, że broń produkowana w Tarnowie staje się bardziej ergonomiczna, jak również atrakcyjna wizualnie. A to za sprawą współpracy z Akademią Sztuk Pięknych. Żołnierze od lat postulowali aby polskie firmy produkujące sprzęt wojskowy odeszły od siermiężnych konstrukcji rodem z lat 60-tych i zwracały uwagę na nowoczesne wzornictwo przemysłowe.


ZMT Tarnów

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button