ADV
Kultura
Trending

Kolory Historii. Rocznica ucieczki z Auschwitz-Birkenau pochodzącej z Brzeska Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego

24 czerwca 1944 r. Polak Edek Galiński i Żydówka Mala Zimetbaum uciekli z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Od tamtych wydarzeń mija dzisiaj 78 lat. Mala była belgijską Żydówką, która urodziła się w Brzesku, a jej ukochany Edward pochodził z Jarosławia. Jego zdjęcie obozowe poddał koloryzacji i udostępnił na swoim profilu Mikołaj Kaczmarek – autor fanpage’a Kolor Historii.

„Miłość w piekle Auschwitz” / Mikołaj Kaczmarek – Kolor Historii <==

Mikołaj koloruje zdjęcia z okresu II Wojny Światowej i sprawia, że kadry są dziś jak żywe. Jego profil obserwuje ponad 114 tysięcy osób. Mikołaj Kaczmarek ma na swoim fanpage’u setki pokolorowanych zdjęć, a dodatkowo przybliża odbiorcom historię i sylwetki osób znajdujących się na zdjęciach.

Historia zakazanej miłości w piekle Auschwitz

Mala Zimetbaum była belgijską Żydówką, która urodziła się w Brzesku w styczniu 1918 r. jako córka Pinkasa i Chai Zimetbaum. Mając 10 lat, w 1928 r. wraz z rodziną wyemigrowała do Antwerpii w Belgii. Mala była bystra, uzdolniona matematycznie i językowo, co okazało się bardzo pomocne w jej życiu. Działała w młodzieżowej organizacji Hanoar Hatzioni. Została aresztowana w trakcie łapanki Żydów na głównym dworcu kolejowym w Antwerpii w 1942 r. i wywieziona do Auschwitz. W obozie poznała pochodzącego z okolic Jarosławia Edwarda Galińskiego, który aresztowany wiosną 1940 roku, mając 17 lat, trafił do Auschwitz w pierwszym transporcie ponad 700 polskich więźniów wywożonych z Tarnowa do Oświęcimia 14 czerwca tegoż roku.

Zakazana miłość Polaka z Jarosławia i Żydówki z Brzeska, którzy uciekli z Auschwitz pojawiała się wielokrotnie w ogólnopolskich mediach. W rocznicę ich ucieczki – tragiczną historię wielkiej miłości opisały duże ogólnopolskie portale – w tym Polskie Radio, Gazeta.pl i Onet.pl. Jako pierwszy ich historię przybliżył Zbigniew Stós na portalu brzesko.ws.

Obóz Auschwitz-Birkenau to piekło, jakie Niemcy zgotowali na ziemi. Jednak nawet w tej fabryce śmierci – w tak nieludzkich warunkach, w miejscu gdzie królowała przemoc, nienawiść i śmierć, potrafiły rodzić się uczucia głębokie i czyste, bezinteresowne. Takie uczucie połączyło Żydówkę Malę i Polaka Edwarda. Młodzi ludzie poznali się na przełomie 1943 i 1944 roku w obozie. 24 czerwca 1944 uciekli z Auschwitz w przebraniu. Przez trzynaście dni sprzyjało im szczęście, ale później wpadli w ręce Niemców. Gdy odkryli, że schwytana dwójka to uciekinierzy z Auschwitz, odesłali ich do obozu. Sadystyczny komendant Birkenau Josef Kramer postanowił przykładnie ukarać zakochanych. Wyrok wykonano 22 sierpnia 1944 w Auschwitz: Edward został powieszony w obozie męskim, co do Mali to według relacji miała sobie podciąć żyły w trakcie odczytywania wyroku. W drodze do krematorium dziewczyna zmarła.

Pełną historię Mali Zimetbaum można znaleźć w materiale:
Zakazana miłość. Polak z Jarosławia i Żydówka z Brzeska uciekli z Auschwitz <==

foto: Mikołaj Kaczmarek – Kolor Historii

IB / Mikołaj Kaczmarek – Kolor Historii

Back to top button