ADV
KulturaWiadomości
Trending

Brzesko. Kiedyś to było świętowanie…

Już w najbliższą sobotę 25 czerwca 2022 r. w Brzesku rozpocznie się kolejna edycja święta miasta. Impreza wraca po przerwie. Ze względu na obostrzenia spowodowane koronawirusem wydarzenie odwołano zarówno w 2020 r., jak i 2021 r.

Program imprezy w tym roku prezentuje się dosyć skromnie. Pomimo zmiany nazwy wydarzenia z „Dni Brzeska” na „Brzesko Okocim Festiwal” nie nastąpiła jakaś duża zmiana programowa, a na pewno impreza nie przeształciła się w festiwal. Raczej można zauważyć, że w stosunku do lat ubiegłych okrojeniu uległ czas trwania, a co za tym idzie program wydarzenia.

Wiele osób związanych z lokalną kulturą jest wręcz zawiedzionych brakiem lokalnych artystów i zespołów. Dni miasta to także ich święto, a nie tylko artystów komercyjnych. Oczywiście ich występy nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem jak te, gdzie możemy zobaczyć i usłyszeć gwiazdy znane z telewizji. Nie o to jednak w tym idzie – bowiem to zespoły ludowe, orkiestra miejsca, czy młodzi wokaliści działający przy MOK tworzą lokalną kulturę. Niekoniecznie muszą to być występy organizowane o godz. 16 w piątek, gdy nikt ich nie ogląda. Niemniej może warto doceniać pracę i potencjał jaki w nich tkwi oraz w przyszłości znaleźć formułę która pozwoli w ciekawy sposób zaprezentowac ich pracę.

O doborze artystów trudno dyskutować – bowiem pewne decyzję na pewno były spowodowane wielością środków jakimi dysponują organizatorzy. Chociaż nie brakuje głosów osób wspominających z rozrzewnieniem takie muzyczne wydarzenia podczas Dni Brzeska jak np. koncert Wilków czy też Kultu i Piersi. Ale od tamtych imprez minęło już kilkanaście lat i wiele wskazuje, że raczej klimat tamtych imprez już nie wróci (a tym bardziej ich zróżnicowany program).

Na plus można zaliczyć kontynuowanie pomysłu z koncertem muzyki klasycznej na brzeskim rynku. W 2019 r. koncert był współorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Brzesku, a także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Opinie i recenzje dostępne w Internecie nt. sobotniego programu „Vivat Opera! Vivat Operetka!” czy też niedzielnego spektaklu muzycznego „Golden Hits of Queen” są bardzo pozytywne. Mieszkańcy Brzeska i regionu na pewno nie będą zawiedzeni.

Bardzo skromnie wypada również część sportowa. Z programu wykruszył się turniej piłki plażowej. Popularne wśród miłośników plażówki wydarzenie z kilkunastoletnią tradycją nie znalazło się programie. Zastąpią je w tym roku ogólnopolskie zawody pływackie.

Dzielnie broni się na tle tych wszystkich zmian jedna z kameralnych imprez jaka od lat towarzyszy świętu miasta. To wybory Najsympatyczniejszego Psa – impreza od 15 lat organizowana jest przez radnego Adama Kwaśniaka. Jak widać można zorganizować kameralną imprezę, która przez lata ma liczne grono swoich fanów.

A jak prezentowały się programy w minionych latach? Na wspólnej grafice zestawiliśmy programy z 5 imprez z lat 2016-2022.

Możecie ocenić sami, czy „OdNowione” święto miasta nad Uszwica spełnia wasze oczekiwania.

IB

Back to top button