Kultura

Odwołany / Koncert Zespołu Regionalnego Krakowiacy Ziemi Brzeskiej / 15 marca 2020

Ze względu na zagrożenie zakażeniem koronawirusem organizatorzy podjęli decyzję o ODWOŁANIU koncertu Zespołu Regionalnego Krakowiacy Ziemi Brzeskiej.

Informacja o nowym terminie występu pojawi się niebawem. Po zwrot pieniędzy za zakupione bilety można kierować się do kasy MOK.

Zespół Regionalny „KRAKOWIACY ZIEMI BRZESKIEJ” zaprasza na koncert, który odbędzie się 15 marca 2020 roku o godz. 17:00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w Brzesku. W programie wydarzenia tańce krakowskie i lubelskie.

To duża gratka dla miłośników sztuki ludowej. Warto się wybrać.

Bilety w cenie 20 zł są już do nabycia w kasie Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku (w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym).

O Zespole

Zespół regionalny „Krakowiacy Ziemi Brzeskiej” istnieje od 1967 r. Choreografem zespołu jest Stanisława Stolarz, a kierownikiem kapeli Andrzej Soja.

Utworzyli go nauczyciele – dzieci i wnuki rodowitych mieszkańców Brzeska, Wierzchosławic, Zaborowa, Szczurowej, Strzelec Wielkich, Borzęcina i Wojnicza, miejscowości o bogatym i żywym folklorze, kultywujących tradycje Krakowiaków Wschodnich. Zespół podjął zadanie ochrony dziedzictwa kulturowego Krakowiaków Wschodnich. Podążając śladami O. Kolberga i innych badaczy folkloru tego regionu postanowiono dokonać ponownej rejestracji folkloru muzycznego, tanecznego, zwyczajów, obrzędów, opisów strojów, celem włączenia ich do aktualnie opracowywanych programów widowisk scenicznych, tańców, pieśni (Comber babski, Wesele Zaborowskie, Wesele w karczmie Krakowiaków Wschodnich, Zabawa na odpuście, Zalecanki przechwalanki, Tańce i muzyka Krakowiaków Wschodnich, Krakowiaki ludowe i krakowiak narodowy). Przy pomocy merytorycznej Muzeum Etnograficznego w Krakowie, dokonano rekonstrukcji strojów tego regionu.Szczególną zasługą zespołu jest jego praca edukacyjna wśród młodszego pokolenia oraz pomoc merytoryczno-metodologiczną podczas seminariów, warsztatów i kursów kwalifikacyjnych dla instruktorów folkloru, choreografii i reżyserii widowisk folklorystycznych.

Zespół „Krakowiacy Ziemi Brzeskiej” uczestniczył w przeglądach i konkursach folklorystycznych regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych: (Wojewódzki Przegląd „O krakowski wianek” w Szczurowej, Festiwale Folkloru Ziem Nizinnych w Tarnowie „O pawie pióro”, Brzeskie Spotkania z Folklorem, Ogólnopolskie przeglądy zespołów nauczycielskich w Krakowie i w Warszawie, Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie Częstochowa 1997, Międzynarodowe Festiwale w Finlandii, Jugosławii, Belgii Hiszpanii, Niemczech i Turcji, Festiwale Międzynarodowe CIOFF w Hiszpanii, Słowacji, Turcji, na Węgrzech i w Polsce, w Żywcu i Strzegomiu). Działalność Zespołu została udokumentowana w nagraniach Polskiego Radia w Warszawie, Krakowie, Katowicach i nagraniach TVP (w audycjach „Mapa folkloru” i „Kalejdoskop Tańców Polskich”, „Zwyczaje i obrzędy” filmy dokumentalne Barbary Peszt-Królikowskiej).

Zespół ma na koncie wiele nagród, m.in. NAGRODĘ KOLBERGA.

MOK Brzesko / IB

PLAKAT

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast