ADV
Kultura

„Korzenie” wernisaż wystawy prac Stanisława Jakubowskiego / 5 grudnia 2023 r.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku zaprasza na wernisaż wystawy „Korzenie” prezentującej prace Stanisława Jakubowskiego, nieżyjącego już twórcy pochodzącego z Brzeska. Unikatowe rzeźby kształtowane z korzeni to zarazem dzieła przyrody i wytwory zdolnych rąk artysty. Na potrzeby wystawy w brzeskiej bibliotece zostały udostępnione ze zbiorów prywatnych rodziny. Przed laty, w 1985 r., rzeźbiarz prezentował je w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Brzesku.

Wernisaż odbędzie się we wtorek 5 grudnia 2023 r. w sali wystawienniczo-odczytowej Regionalnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Brzesku. Wstęp wolny.

Stanisław Jakubowski (1920-1998) – pochodził z Brzeska, gdzie zdobył zawód ślusarza. Jako dziewiętnastolatek zaciągnął się na ochotnika do wojska. Uczestniczył w kampanii wrześniowej jako żołnierz 5. Pułku Artylerii Ciężkiej, następnie przebywał w niewoli. Po wojnie i pracy na Ziemiach Odzyskanych, powrócił do Brzeska. Do emerytury pracował w Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach. Po śmierci żony, Aleksandry, znalazł pocieszenie w twórczości artystycznej – korzenioplastyce. Zbierał korzenie drzew w lasach małopolskich, by następnie, inspirowany naturą, podkreślać ich kształty i kreować fantastyczne wizerunki posługując się powściągliwymi środkami: wygładzaniem, chropowaceniem albo nacinaniem, opalaniem lampą gazową czy elektryczną wypalarką oraz malowaniem lakierem bezbarwnym. Po dziecięciu latach miał już unikalną kolekcję niesamowitych dzieł korzenioplastycznych, które wystawił w 1985 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Brzesku. Nowych inspiracji poszukiwał do końca życia, zapełniając kolejne przestrzenie domu drzewną sztuką.

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button