ADV
1
ReligiaWideo
Trending

Kosynierzy przy Grobie Chrystusa. Wielkanocna tradycja ze Strzelec Wielkich

Jedną z wielkanocnych tradycji są warty honorowe zaciągane w kościołach. Powiat Brzeski może pochwalić się ciekawą tradycją jaką jest warta w wykonaniu kosynierów przy Grobie Chrystusa w kościele parafialnym w Strzelcach Wielkich w Gminie Szczurowa.

Kosynierzy ze Strzelec Wielkich umundurowani są w kierezyje – bogato wyszywane sukmany krakowskie z dużym haftowanym kołnierzem wykładanym na plecy, białe pasy, czapki krakowskie z pawimi piórami, wysokie buty i repliki postawionych na sztorc kos bojowych. Dowódca warty z kolei ubrany jest w sukmanę w kolorze białym, a jego broń stanowi szabla.

– W parafii Strzelce Wielkie, jak podają najstarsze kroniki, przy Bożym Grobie w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy pełnili honorową wartę młodzieńcy ubrani w kościuszkowskie sukmany.

Zwyczaj ten, dla upamiętnienia bohatera narodów polskiego i amerykańskiego Tadeusza Kościuszki, jest kultywowany po dziś dzień w strzeleckiej świątyni.

Kosynierzy uświetniają swą obecnością najważniejsze uroczystości religijne i patriotyczne, przywołując ideały bliskie sercom starszego pokolenia i bardzo ważne dla młodych – czytamy w archiwalnym numerze W zakolu Wisły i Raby.

Zdjęcia zamieściła Teodozja Turaczy w facebookowej grupie Strzelce Wielkie- i jest o czym pogadać!

O innych tradycjach związanych z warta przy grobie Chrystusa pisaliśmy w poniższych materiałach:

Maszkienice – Strażacy uciekli sprzed grobu Jezusa <==

Strażacy z Jasienia padają przed grobem. Unikalna tradycja w Powiecie Brzeskim <==


foto: Teodozja Turaczy
IB / wikipedia/ W zakolu Wisły i Raby

Podobne artykuły

Back to top button