ADV
Wiadomości

Kwarantanna w Powiecie Brzeskim – zasady

Polscy obywatele wracający z zagranicy zobowiązani są do poddania się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Do kraju od kilku dni wraca bowiem wiele osób które do tej pory pracowały lub podróżowały do innych krajów w których również występuje epimedia kornawirusa. Powinni przebywać w kwarantannie domowej, lub jeżeli nie mają takiej możliwości w kwarantannie grupowej w miejscach przygotowanych przez Starostwo Powiatowe. Wg informacji jakie uzyskała nasza redakcja na terenie Powiatu brzeskiego wyznaczono dwa takie miejsca. O szczegółach kwarantanny grupowej osoby nią zainteresowane bezpośrednio informuje Sanepid.

Podczas piątkowej konferencji 20 marca 2020 r. premier Morawiecki poinformował o zaostrzeniu kary za złamanie kwarantanny. Grzywna wzrośnie z dotychczasowych pięciu tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych. 

– Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie. Musimy traktować ten temat bardzo poważnie – mówił premier Morawiecki.

 

Zostając w domu uratujesz życie innym!

Koronawirus rozmnaża się błyskawicznie. Aby uratować siebie i swoje rodzinny powinniśmy pozostać w domu! Wystarczy unikać spotkań towarzyskich i rodzinnych wizyt. Jeśli przyjmiemy, że jedna osoba zakażona koronawirusem w ciągu czterech dni zarazi średnio trzy inne osoby, to wystarczy ponad dwóch miesięcy, aby zarażeni byli wszyscy mieszkańcy Polski. Dzieje się tak, ponieważ zakażenia koronawirusem przyrastają geometrycznie. Od jednej osoby mamy już średnio trzech zakażonych, trzy kolejne osoby to dziewięć osób potencjalnie zarażonych, dziewięciu chorych zarazi 27 osób, a 27 – 81.

Według danych z 21 marca 2020 roku w Polsce mamy 439 przypadków zarażenia korona wirusem, pięć osób zmarło. W Małopolsce mamy 14 przypadków zakażenia koronawirusemm – w tym dwa przypadki z Tarnowa. Te liczby zmieniają się jednak bardzo szybko. Epidemii nie zatrzymamy, możemy jednak zminimalizować jej skutki, stosując się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Podczas konferencji prasowej w piątek 20 marca 2020 r. Łukasz Szumowski Minister Zdrowia zaznaczył że osobom objętym kwarantanną trudno jest w niej funkcjonować, ale jest ona konieczna. Weźmy sobie na poważnie jego słowa!

– Wiemy, że to jest dla wszystkich państwa bardzo trudny czas i ciężki czas, ale z drugiej strony dzięki tej dyscyplinie, dzięki temu, że nie wychodzimy na ulice możemy uratować komuś życie. Możemy spowodować, że będzie respirator dla osoby starszej, że będzie miejsce w szpitalu dla chorego i że zdążą wszystkie służby, lekarze, pielęgniarki, ratownicy, diagności leczyć pacjentów i nie być sami zarażeni – tłumaczył minister Szumowski.

 

Poniżej zamieszczamy szereg bardzo ważnych informacji dla wszystkich objętych obowiązkową, 14-dniową kwarantanną oraz dla ich rodzin. Apelujemy o odpowiedzialne i przemyślane decyzje.

Zasady kwarantanny zbiorowej

Kwarantannie domowej lub zbiorowej poddawane są wyłącznie osoby zdrowe, które nie wykazują żadnych niepokojących symptomów podczas kontroli na granicy.
Jeżeli dana osoba rozpoznaje u siebie objawy wskazujące na zakażenie, powinna jak najszybciej zadzwonić do Sanepidu lub lekarza, lub udać się do najbliższego oddziału zakaźnego.

Obowiązkową 14—dniową kwarantanną objęci są wszyscy, którzy po 14 marca 2020 przekroczyli granicę Polski.

Każdy na granicy wypełnia tzw. kartę lokalizacyjną, na której zapisuje adres miejsca kwarantanny domowej lub zbiorowej.Rekomendujemy kwarantannę domową.

Optymalne warunki mieszkalne do jej odbywania:
• Wydzielony pokój, najlepiej z własną łazienką (w przypadku dzielenia łazienki czy kuchni z rodziną konieczna jest dezynfekcja pomieszczeń)
• Wydzielone piętro domu jednorodzinnego
• Pustostan: lokal/dom/mieszkanie

Jeżeli z jakichś względów nie masz możliwości odbywania kwarantanny domowej, zapewnimy ci miejsce w obiekcie kwarantanny zbiorowej. Szczegółowe informacje uzyskasz od służb podczas przekraczania granicy.

Kwarantanna zbiorowa to nie oddziały zakaźne z izolatkami. To wolno stojący budynek z 4—osobowymi pokojami oraz jedną izolatką, w którym zapewnia się:
• Warunki koedukacyjne
• Wspólne pomieszczenia sanitarne i kuchenne
• Możliwość konsultacji lekarskiej
• Tv, wi-fi, wyżywienie

Osoby, które zdecydują się na kwarantannę zbiorową muszą pamiętać, że wśród osób przebywających na kwarantannie zbiorowej może pojawić się przypadek bezobjawowego zakażenia lub zakażenia z opóźnionymi objawami. W takiej sytuacji wszystkie osoby przebywające na kwarantannie zbiorowej stają się potencjalnymi zakażonymi, a ich kwarantanna zostaje automatycznie przedłużona.

Dodatkowe informacje udziela brzeski sanepid oraz NFZ. Równocześnie prosimy o nienadużywanie poniższych numerów telefonów ze względu na zwykłą ciekawość lub dla żartów. Bądźmy odpowiedzialni!

Stacja sanitarno-epidemiologiczna w Brzesku tel. 608 609 745

Infolinia NFZ tel. 800 190 590

 

Ze względu na dużą liczbę osób poddanych kwarantannie Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało aplikację wspomagającą odbywanie kwaranntanny

Aplikacja Kwarantanna domowa <==

Kwarantanna domowa – to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

 

IB / GOV.Pl / powiatbrzeski.pl

 

INFOGRAFIKI

Podobne artykuły

Back to top button