ADV
Kultura
Trending

Lekcje historii w Borzęcinie – wydobywali bohaterów z cienia

We wrześniu Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie zorganizował w szkołach na terenie gminy spotkania z lokalną historią.

Wydarzenia były pokłosiem gminnej uroczystości patriotycznej, jaka miała miejsce w dniu 15 sierpnia br., przypominającej sylwetkę Adama Sadowskiego, żołnierza Legionów Polskich, zmarłego w 1916 roku oraz legionistów z gminy Borzęcin z lat 1914-1918 poległych w walce o odzyskanie niepodległości, a także tych, którzy zginęli w szeregach Wojska Polskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921, powstaniach śląskich. Tłem spotkania była wystawa opracowana i wypożyczona przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie pt. „Dla Ciebie, Polsko. W stulecie czynu legionowego” oraz materiał ze specjalnego wydania „Kuriera Borzęckiego”: „Borzęcińskie drogi do niepodległości 1914-1921”, poświęcony udziałowi mieszkańców Borzęcina, Bielczy, Łęk, Przyborowa i Warysia w walkach na wielu frontach w czasach, kiedy wykuwały się granice Polski po ponad 100 latach zaborów.

– We współpracy z lokalnym historykiem Lucjanem Kołodziejskim na takich objazdowych lekcjach przybliżaliśmy sylwetki tych, którzy zapisali się w lokalnej historii, często poświęcając to, co najcenniejsze – swoje życie. Zależało nam, aby z tą informacją dotrzeć do młodego pokolenia, które często jest nieświadome wydarzeń historycznych mających miejsce na terenie swojej miejscowości – mówi Piotr Kania z GOK Borzęcin.

Spotkania zorganizowano dla nauczycieli i uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Jana Pawła II w Borzęcinie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Borzęcinie Dolnym, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przyborowie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielczy.

– Każde z nich cieszyło się sporym zainteresowaniem – twierdzi Lucjan Kołodziejski, nauczyciel, historyk z Borzęcina.

– Poza krótkim wstępem pokazującym kontekst historyczny i złożoność tamtych czasów, przypominaliśmy bohaterów z gminy Borzęcin, szczególnie tych pochodzących z miejscowości, w której aktualnie znajdowaliśmy się.

Bo przecież każda z nich ma swoich bohaterów, mieszkających niejednokrotnie w najbliższym sąsiedztwie. Nasza publikacja przypominała krótkie biogramy prawie 250 osób. Młodzi ludzie nie nudzili się i słuchali z zaciekawieniem. Byli i tacy, którzy chwalili się udziałem swoich przodków w walce o wolność w tamtym czasie. Niestety, dla większości te tematy są mało znane – przyznaje Kołodziejski.

Zachęceni odbiorem tej nietypowej lekcji przez uczniów, Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie planuje we współpracy z Lucjanem Kołodziejskim i IPN w Krakowie zorganizować kolejne spotkania z lokalną historią w tle.

GOK Borzęcin

Podobne artykuły

Back to top button