ADV
Wiadomości
Trending

Maksimum Perseidów już w sobotę / 12 sierpnia 2023 r.

Niewątpliwą atrakcją sierpniowego nieba jest co roku rój Perseidów. Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Jest szansa, że pogoda w tym roku nie pokrzyżuje wieczornych i nocnych obserwacji.

W sobotę 12 sierpnia przypada maksimum roju Perseidów. Warto znaleźć dogodne miejsce do obserwacji i podziwiać wieczorem to piękne widowisko.

Jeżeli ktoś ma trudność ze znalezieniem takiego miejsca – powinien skorzystać z zaproszenia na wspólne oglądanie Perseidów w Sterkowcu. Więcej informacji <==

Od 10 do 13 sierpnia każda noc jest być traktowana jako odpowiednia do poszukiwania meteorów tego roju, wówczas, tak czy inaczej powinniśmy być w stanie dostrzegać ponad 50-60 meteorów w ciągu godziny obserwacji pod warunkiem przebywania pod ciemnym, wolnym od zaświetlenia niebem.

Swoją sławę Perseidy zawdzięczają nie tylko wysokiej aktywności, ale także korzystnym warunkom, w jakich możemy je obserwować. Są one bowiem aktywne podczas ciepłych i pogodnych wakacyjnych nocy.

Zazwyczaj wystarczy tylko spoglądnąć dosyć wysoko ponad północno-wschodni horyzont, a po północy kiedy radiant roju jest wysoko nad nami – patrzmy gdziekolwiek. Trzeba być cierpliwym, gdyż czasem, aby zobaczyć meteor, potrzeba wpatrywać się w niebo przez kilka minut. Przy obserwacjach najważniejsza jest pogoda  – według  prognozy wieczorem 12 sierpnia w rejonie Brzeska niebo będzie sprzyjało obserwacjom.

Jak obserwować:

– Im później wyjdziemy na obserwacje, tym lepiej, bo z czasem warunki do obserwacji będą się poprawiać (optymalnie około północy). Nie należy przy tym spoglądać w jakieś konkretne miejsce na niebie, bo meteory będą pojawiać się na całej sferze niebieskiej.

Znaczne ważniejsze od patrzenia w jakieś konkretne miejsce jest więc wybranie do obserwacji ciemnego miejsca, z którego widać cały lub prawie cały nieboskłon i odpowiednie zaadoptowanie wzroku do ciemności. Dopiero po około kwadransie unikania ostrych źródeł światła nasz wzrok przyzwyczaja się do ciemności i jest w stanie rejestrować nawet bardzo słabe meteory – mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Gdzie obserwować:

Poniżej zamieszczamy mapkę z oznaczeniami, gdzie w regionie jest najjaśniej i najciemniej (dane z 2022 r.). Na czerwono i pomarańczowo oznaczono miejsca, gdzie światła jest najwięcej. Najciemniejsze miejsca to te, oznaczone odcieniami odcieni fioletu i zieleni (Interaktywną mapę zanieczyszczeń światłem można znaleźć na stronie: www.lightpollutionmap.info).

Rój Perseidów związany jest z kometą Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 zjawisk na godzinę.

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są “łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 – 14 sierpnia.

==

Ciekawostka dla miłośników nocnego nieba – Google Sky Map

Do obserwacji astronomicznych profesjonaliści używają teleskopów i zaawansowanych programów komputerowych, przy których ekrany smartfonów to tylko zabawka. Jednak dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z poznawaniem nieba – smartfon może być bardzo przydatnym narzędziem.

Polecamy wyprodukowaną przez Google aplikację Sky Map <==, która pozwala na obejrzenie pozycji gwiazd, planet i konstelacji.

Wystarczy uruchomić aplikację na telefonie z systemem Android, wznieść telefon do góry i podziwiać gwiazdy na ekranie urządzenia. Mamy możliwość poznać dokładną pozycję gwiazd i planet, odnaleźć gdzie jest Wenus, Jowisz i inne planety, a także zobaczyć skąd mogą nadlecieć meteory. Program wykorzystuje naszą lokalizację, GPS i czujnik położenia, by wyświetlić obraz nieba usianego gwiazdami i planetami. Widok zmienia się dynamicznie wraz ze zmianą położenia i kątem nachylenia urządzenia.

Google Sky Map jest dostępna w Google Play za darmo.

Oczywiście oprócz produktu Google dostępne są inne,  czasami o wiele bardziej zaawansowane programy wspomagające obserwacje astronomiczne np.: Mobile Observatory – Astronomy, Stellarium Mobile Sky Map, SkEye (część z nich jest odpłatna).


IB / wikipedia / Urania

VIDEO

Perseidy (krótki poradnik obserwatora) – AstroLife

Podobne artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button