Wiadomości

Maszkienice / Groźny tlenek węgla – o krok od tragedii! / 13 lutego 2020 r.

W czwartek 13 lutego 2020 około godz. 17.30 strażacy z PSP w Brzesku oraz OSP Maszkienice zostali zadysponowani do zatrucia czadem. 

W momencie przybycia na miejsce zdarzenia strażaków oraz sprawdzeniu pomieszczenia czujnik wskazywał 60 jednostek ppm – mimo że wstępnie przewietrzono pomieszczenia!

Poszkodowana kobietę do szpitala przetransportował Zespół Ratownictwa Medycznego.

Należy pamiętać, że tlenek węgla jest bardzo toksycznym gazem. Szybko atakuje organizm, niszcząc organy wewnętrzne. Poważne zatrucie prowadzi nawet do śmierci. Wraz z tlenem dostaje się do krwiobiegu, doprowadzając do niedotlenienia tkanek.

Przy tej okazji strażacy zwracają się z apelem o to aby nie bagatelizować zagrożenia jakie czad w domu. Warto zainwestować również czujnik czadu – to niewielki wydatek rzędu 100-200 zł, a może uratować życie. W sezonie grzewczym 2018/2019 strażacy z PSP w Brzesku kilkadziesiąt razy otrzymali informację o uruchomieniu się czujników czadu w domach prywatnych.

– Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą ulatniający się tlenek węgla i właściwie dbajmy o stan urządzeń grzewczych oraz instalacji wentylacyjnej. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich – apelują strażacy.

Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Ostrzegamy przed jego zabójczym działaniem. Silny wiatr, brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, bądź niesprawne piece opałowe, czy piecyki gazowe, często powodują poważne w skutkach zatrucia tlenkiem węgla. Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie zimowym kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.

Warto zapoznać się z poradnikiem przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czad i ogień – obudź czujność <==

IB / OSP Maszkienice

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast