Wiadomości

Warszawa / Strażacy z Poręby Spytkowskiej przekazali środki zebrane podczas akcji „Pomoc dla Australii”

W czwartek 13 lutego 2020 roku w Warszawie w Pałacu Prezydenckim odbyło się podsumowanie akcji „Polska pomoc dla Australii” oraz przekazanie przez druhów z OSP Poręba Spytkowska symbolicznego czeku na ręce Ambasadora Australii w Polsce Lloyda Brodricka.

Dzięki inicjatywie strażaków-ochotników z Poręby Spytkowskiej (woj. małopolskie) udało się zebrać ponad 420 tys. zł. na rzecz odbudowy Parku Narodowego Kościuszki w Australii, który ucierpiał na skutek ostatnich tragicznych pożarów.

– To dar serca, zorganizowany w myśl zasady „myśl globalnie, działaj lokalnie” – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania „Polska pomoc dla Australii”.

Prezydent zwrócił uwagę, że pomoc ma charakter obywatelski – 11 tysięcy osób złożyło się, by pomóc ratować przyrodę Parku Narodowego Kościuszki w Nowej Południowej Walii w Australii.

– Parku, który jest drogi nam wszystkim Polakom, bo Tadeusz Kościuszko to nasz bohater narodowy. A odkrywca tamtych terenów Edmund Strzelecki to Polak, wielki badacz przyrody, geograf, który w tamtych terenach w Australii realizował swoją zawodową i życiową pasję, ale zarazem przyczynił się do rozwoju Australii – powiedział Andrzej Duda.

Zgromadzone fundusze zostaną przekazane Fundacji Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody. Pomogą m.in. powrócić do zdrowia zwierzętom, które ucierpiały w związku z pożarem.

Park Narodowy Kościuszki ma szczególne znaczenie dla Polaków i Polonii australijskiej. Pełni symboliczną rolę w historii stosunków polsko-australijskich.

W składzie brzeskiej delegacji która była obecna w Pałacu Prezydenckim oprócz druhów ochotników z Poręby Spytkowskiej obecni byli m.in.: Tomasz Latocha Burmistrz Brzeska oraz brygadier Wojciech Podleś z PSP Brzesko.

Wystąpienie Prezydenta podczas spotkania podsumowującego zbiórkę na rzecz odbudowy Parku Narodowego Kościuszki w Australii <==

foto: prezydent.pl

(KG) – prezydent.pl / IB

 

VIDEO

ZDJĘCIA

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast