ADV
KulturaPowiat Tarnowski
Trending

Matylda Baczyńska nową dyrektorką artystyczną Teatru w Tarnowie

Matylda Baczyńska przejmie stery po Marcinie Hycnarze, który po trzech latach żegna się ze stanowiskiem dyrektora artystycznego tarnowskiego teatru. W planach nowej dyrektor artystycznej są już dwie premiery. Będzie to farsa „Mayday” oraz spektakl „Zbrodnia i kara”, który pokazany zostanie z okazji Dnia Teatru. Kolejny sezon artystyczny poświęcony będzie pamięci wybitnego aktora Edwarda Żentary. Osoba Matyldy Baczyńskiej nie jest obca mieszkańcom naszego powiatu – kilkakrotnie prowadziła m.in warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.

– To duże wyzwanie, duża odpowiedzialność, duże wyróżnienie dla mnie i mam nadzieję, że sprostam – mówi aktorka.

Matylda Baczyńska od kilku lat znana jest tarnowskiej publiczności. Aktorka urodziła się we Włocławku. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i laureatką kilku prestiżowych nagród. Za rolę w spektaklu „Ikebana” na podstawie tekstu Marcina Skóry w reżyserii Bohdana Graczyka i Dariusza Starczewskiego otrzymała jedną z pięciu indywidualnych nagród aktorskich 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2013 roku za rolę Iriny w spektaklu „Trzy siostry” uhonorowaną ją nagrodą im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut teatralny. W swoim dorobku ma także wyróżnienia na Festiwalu „Talia” (2013 rok) oraz w konkursie „Klasyka Żywa” (2015 rok).

Osoba Matyldy Baczyńskiej nie jest obca mieszkańcom Powiatu Brzeskiego. W grudniu 2019 r. aktorka prowadziła warsztaty teatralne w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku w ramach warsztatach recytatorskich Zaufajcie Słowu.

Pisaliśmy o tym w artykule:

Warsztaty recytatorskie „Zaufajcie Słowu” <==

A z kolei uczniowie Szkoły podstawowej w Sterkowcu przed kilku laty również mieli okazję uczestniczyć w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Matyldę Baczyńską.

Pisaliśmy o tym w artykule:

Warsztaty teatralne w Sterkowcu <==

foto: Artur Gawle / spektakl „Król” / reż. Małgorzata Warsicka

IB / Wydział Komunikacji Społecznej tarnow.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button