Wiadomości

Morze mgieł – niezwykłe ujęcia z z Bocheńca w kierunku Porąbki Uszewskiej / zdjęcie

W niedzielny wieczór 20 grudnia 2020 r. na profilu facebookowym Informatora Brzeskiego udostępniliśmy zdjęcie Marka Sułka z Jadownik. Skala popularności zaskoczyła nas – do chwili obecnej zdjęcie zyskało już 200 polubień!

Co takiego niezwykłego było w zamieszczonym zdjęciu, że spotkało się z tak duzym zainteresowaniem ze strony naszych czytelników?
Na zdjęciu wykonanym z drona widzimy fragment szczytu Bocheńca, oraz niewielkie fragmenty szczytów wzgórz i niskich gór na dystansie 20-30 km. Wśród nich także te najbliższe: m.in. Godów, Kamionkę.  Resztę zakrywa gigantyczne morze mgieł, które od kilku dni całkowicie unoszą się nad znacznym obszarem naszego regionu.

Jak się okazuje wystarczy wznieść się na wysokość około 350-400 metrów (bo tyle mierzy Bocheniec) – by móc podziwiać piękne błękitne niebo. To ważna informacja dla tych którzy chcą oglądać Gwiazdę Betlejemską tuż po zmroku 21 grudnia 2020 r. (poniedziałek). Bocheniec może być jednym z niewielu miejsc w regionie, gdzie to zjawisko astronomiczne będzie widoczne.

Morze mgieł – zjawisko powstające w górach, przeważnie podczas inwersji temperatury, w postaci utrzymywania się na dużym obszarze warstwy mgieł lub niskich chmur zalegających w obniżeniach terenu.

O tym jak obserwować Gwiazdę Betlejemską pisaliśmy w materiale:

Kącik astronomiczny / Gwiazda Betlejemska ponownie na niebie! Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna / 21 grudnia 2020 r. <==


foto: Marek Sułek
IB

😊 20.12.20 Jadowniki 😊

Opublikowany przez Marka Sułka Niedziela, 20 grudnia 2020

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast