ADV
Materiały sponsorowaneWiadomości

Otwarcie wiaty turystycznej na Anczykówce

Zakończyła się budowa wiaty turystycznej usytuowanej w Gnojniku na przysiółku Anczykówka, gdzie Stowarzyszenie Vesna buduje pierwszą w Polsce Senior Osadę. Otwarcie wiaty połączono z organizacją spotkania świątecznego z kolędami i piosenką turystyczną.

Podczas tego wyjątkowego spotkania muzykujący sympatycy Vesny w składzie: Stanisław Gurgul – akordeon, Bogusław Wątor, Łukasz Kornaś i Andrzej Furman – gitary, zorganizowali koncert kolęd i wieczór piosenki turystycznej. O scenerię i program wigilijnego wieczoru zadbali seniorzy. Było wspólne pieczenie świątecznych pierniczków, ognisko i kolędowanie. O magii nowego miejsca przeznaczonego na działalność turystyczną i edukacyjną mówiła podczas spotkania Bożena Malaga-Wrona prezes Vesny – Już pierwsze działania pokazały niezwykłą energię miejsca, którą niesie zarówno nasz krajobraz, dziedzictwo kulturowe wsi z jej tradycjami, ale przede wszystkim ludzie którzy go współtworzą. Prezes Vesny zaprosiła do wspólnego tworzenia miejsca mieszkańców Gnojnika poprzez obecnego na spotkaniu sołtysa Krzysztofa Jewułę.

Wiata turystyczna na „Anczykówce” została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ze środków programu „Małopolska Gościnna” i jest usytuowana na południowym stoku przysiółka Anczykówka w Gnojniku, przy trasie relacji Kraków – Nowy Sącz. Przy altanie zamontowana została tablica informacji turystycznej i stojaki na rowery. To pierwsze własne miejsce turystów Vesny, którzy wędrują wspólnie po górach od 2013 roku, zachęcając do aktywności na szlakach nie tylko mieszkańców gminy Gnojnik ale także innych gmin powiatu brzeskiego. Warto dodać, że wiata powstała w kompleksie budującej się osady turystycznej, gdzie powstaje pierwsza w Polsce Senior Osada z ogrodem społeczno-terapeutycznym, wiejskim spa, a także kompleksem edukacji regionalnej i ekologicznej, na budowę której stowarzyszenie pozyskało środki z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich.

IB

Fot. Maciej Mazur

Podobne artykuły

Back to top button