ADV
Wiadomości

Nadchodzą upały. Uważajcie nad wodą!

Prognozy pogody przewidują w najbliższych dniach wysokie temperatury, które będą sprzyjały wypoczywaniu nad wodą. Policja w trosce o bezpieczeństwo apeluje o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności. W ostatnich dniach doszło w Krakowie do dwóch utonięć. Należy pamiętać, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

Pamiętajmy, że to my sami jesteśmy głównymi odpowiedzialnymi za swoje bezpieczeństwo, a stosowanie się do zasad pomoże uniknąć niebezpiecznych dla nas zdarzeń.

Najważniejsze z nich:
– korzystajmy z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik,
– stosujemy się do poleceń ratowników i przestrzegajmy regulaminów kąpielisk
– nie wchodźmy rozgrzani do wody, przed wejściem zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego,
– nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu,
– dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie,
– przebywając nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas, może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby.

Z danych statystycznych wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn utonięć, jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Łączenie alkoholu z wysoką temperaturą i wodą, to mieszanka która może i często skutkuje ogromną tragedią. Inne przyczyny utonięć to brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności, bądź po prostu ich brak.

Policja ponownie apeluje o zdrowy rozsądek podczas wypoczynku i rekreacji w wodzie i nad wodą.

Małopolska Policja

Podobne artykuły

Back to top button