ADV
Wiadomości
Trending

Najważniejszy egzamin w życiu rekruta. 123 kandydatów do Wojska Obrony Terytorialnej sprawdziło swoje umiejętności

Marsz w pełnym oporządzeniu ważącym ok. 30 kg, a zatem w kamizelce kuloodpornej, hełmie, masce przeciwgazowej, z zasobnikami piechoty i karabinkiem Grot. Ewakuacja rannego z pola walki. Dostarczanie amunicji na czas – to tylko kilka zagadnień, z którymi musieli zmierzyć się kandydaci na żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W Limanowej zakończył się egzamin z „pętli taktycznej”.

Galeria zdjęć <==

123 ochotników, w tym 22 kobiety, podeszło dziś do najważniejszego egzaminu w życiu rekruta. Podczas „pętli taktycznej” sprawdzili swoją wiedzę i umiejętności. Zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga wojskowa.

– Na żołnierzach 11 Małopolskiej Brygady Terytorialnej zawsze można polegać. Są wierni maksymie: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. I właśnie tacy są. Bronią i wspierają. Reagują i niosą pomoc.

Dziś prawie 130 gotowych do podjęcia tej misji rekrutów przystąpiło do ważnego egzaminu. Egzaminu, którego nie da się zdać w pojedynkę.

Rekruci podejmowali się zadań w myśl zasady: „Drużyna jest tak silna, jak jej najsłabsze ogniwo”. Przyszli żołnierze pokazali, że stanowią jedność. W Wojsku szczególnie widać, że razem jesteśmy silniejsi – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

„Pętla taktyczna” to ocena sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej na stres. Szkoleni, podczas sprawdzianu strzeleckiego i taktycznego, sprawdzani są pod kątem umiejętności bezpiecznego i świadomego posługiwania się bronią. Instruktorzy obserwują i oceniają jakość realizacji zadań bojowych.

Kandydaci sami, w swoich sekcjach, muszą dotrzeć do wskazanych miejsc, jednak podczas realizowania zadań, towarzyszą im duchy – instruktorzy, którzy tym razem nie udzielają rad, nie pomagają w osiągnięciu celu. Na tym etapie duch bacznie obserwuje i rozlicza decyzje oraz sposób działania i przekazywania sygnałów przez przyszłych żołnierzy. Reaguje jedynie w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu.

Podczas egzaminu żołnierze muszą zmierzyć się z takimi zadaniami jak: pokonywanie terenu różnymi sposobami, ładowanie magazynka na czas, czy ewakuacja i udzielanie pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki. Sprawdzian obejmuje również takie zagadnienia jak praca na mapie, wykonywanie okopu, taktyka, dostarczanie amunicji na czas czy strzelanie. Każdy dzień szkolenia to kilkanaście godzin intensywnych działań w terenie.

Zakończenie wielogodzinnego sprawdzianu z wynikiem pozytywnym będzie stanowić przepustkę do dalszego szkolenia w jednym z etatowych batalionów 111 blp w Krakowie-Rząsce, 112 blp w Oświęcimiu, 113 blp w Tarnowie i 114 blp w Limanowej.

Ci, którzy z wynikiem pozytywnym zakończą „pętlę taktyczną”, wypowiedzą słowa roty przysięgi w najbliższą sobotę, 1 października, o godzinie 11.00 na rynku w Limanowej, gdzie stacjonuje 114 Batalion Lekkiej Piechoty, wchodzący w skład 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek”.

Cały cykl szkolenia obejmuje okres trzech lat zapoznawania się z wojskowym rzemiosłem, skupia się na uzyskaniu zdolności do wykonywania szerokiego spektrum zadań realizowanych przez pododdziały terytorialsów. W pierwszym roku żołnierze przechodzą szkolenie indywidualne, drugi rok obejmuje szkolenie specjalistyczne, w trzecim roku odbywa się tzw. szkolenie zgrywające w ramach pododdziału i batalionu.

Zainteresowani kandydaci do wstąpienia w szeregi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej mogą zgłaszać się do rekruterów  https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl <== lub właściwych terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawniej WKU).

MUW / 11 MBOAT

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button