ADV
Kultura

Narodowe Czytanie. „Balladyna” w Brzesku

5 września br. w całym kraju przeprowadzona zostanie coroczna akcja pod hasłem „Narodowe Czytanie”. W Brzesku organizuje ją i koordynuje Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Partnerami są działająca przy parafii Miłosierdzia Bożego Grupa Teatralna oraz Miejski Ośrodek Kultury.

W tym roku „obowiązkową” lekturą jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W Brzesku Narodowe Czytanie zaplanowane zostało wyjątkowo w plenerze, przed głównym wejściem do budynku Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego, a w role bohaterów dramatu wcielą się między innymi członkowie Grupy Teatralnej prowadzonej przez Agatę Podłęcką, członkowie działającego przy MOK-u kabaretu Sprawa Drugorzędna, a także zaproszeni goście, wśród których znaleźli się między innymi burmistrz Tomasz Latocha i Maria Marek, była wieloletnia dyrektor PiMBP. To jednak Karina Legutek, jej następczyni, rozpocznie ten niecodzienny spektakl, kiedy przez kilka chwil wystąpi w tytułowej roli. Organizatorzy wybrali dla aktorów trzy fragmenty – po jednym z każdego aktu – tak, aby wszystko zostało zamknięte w spójną całość, która prezentowana będzie w specjalnie przygotowywanych dekoracjach. Na przykład scenerię jeziora Gopło tworzyć będą gromadzone już teraz pałki wodne i sitowie. Całe wydarzenie będzie transmitowane online w społecznościowych mediach biblioteki.
Kiedy w 2012 roku ówczesny prezydent RP, Bronisław Komorowski zainicjował akcję Narodowe Czytanie, brzeska biblioteka natychmiast przystąpiła do tej akcji, dzięki czemu z roku na rok coraz więcej brzeszczan bierze w niej udział. Nikt tutaj nie czuje tremy przed głośną lekturą dramatu z podziałem na role. Z podobnym wyzwaniem zmagali się już w 2013 i 2017 roku, kiedy to cała Polska czytała dzieła Aleksandra Fredry i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Przypomnijmy, że do tej pory w ramach tej akcji czytano też „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, trylogię i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a także polskie nowele.

Brzeskie Narodowe Czytanie ma się odbyć przed budynkiem RCK-B. Tylko w przypadku niesprzyjającej aury wydarzenie zostanie przeniesione do sali widowiskowej. Niezależnie od miejsca organizatorzy przypominają
o stosowaniu się do rządowych zaleceń związanych ze stanem epidemii.

IB

Podobne artykuły

Back to top button